Snadný a lahodný recept na džem, který má všestranné využití. Můžete si jej vychutnat na opečeném toastu, použít jej při pečení sušenek, nebo jako náplň do perníku. Lahodně však chutná i v receptech naslano, obzvláště pokud jej spárujete s vepřovým nebo kuřecím masem.
Pomerančovo-dýňový džem
Ingredience
1 kg dýně
1 kg jablek
1 kg pomerančů
50 g zázvoru
1/2 lžičky skořice
15 ks hřebíčků
1,25 kg cukru
2 citrony
22 g agaru
Postup
1 Pomeranče nakrájejte celé i se slupkou na malé kousky (v případě že máte k dispozici bio pomeranče a předem jste je důkladně omyli). Pokud nemáte bio pomeranče, zbavte je slupky a až poté nakrájejte. Do většího hrnce vložte nakrájenou dýni zbavenou jádřince a slupky, jablka, zázvor, citronovou šťávu a koření. Zalijte menším množstvím vody a vařte do změknutí.
2 Poté vše rozmačkejte mačkadlem na brambory nebo lehce rozmixujte tyčovým mixérem. Malé kousky ve směsi jsou žádoucí.
3 Přisypejte cukr a celou směs opět přiveďte k varu. Zlehka vařte cca 5 minut, dokud se cukr zcela nerozpustí. V troše vody rozmíchejte agar a přilijte do hrnce ke směsi a opět povařte dalších 5 minut.
4 Pokud si chcete být jisti, že je džem správně tuhý, nalijte lžičku džemu na talíř a nechejte vychladnout. Pokud bude směs moc řídká, přidejte ještě trochu agaru.
5 Pak už stačí jen naplnit do sklenic, dostatečně utáhnout a obrátit dnem vzhůru až do úplného vychladnutí.
Tipy
V případě, že používáte hokkaido, slupky se nezbavujte, obsahuje nejcennější živiny.
Použít čerstvě nastrouhaný zázvor je naprosto zásadní! Mletý zázvor nepřinese stejné chuťové výsledky.
Většina odrůd dýní obsahuje přírodní pektin. Zhoustnutí džemu by tedy neměl být žádný problém, a se zbytkem pomůže agar.
V žádném případě nepoužívejte zavařenou dýni z konzervy. Výsledek by dopadl velmi špatně.
Džem lze skladovat v lednici po dobu 6 měsíců. Pokud jej zavaříte ve vodní lázni, doba možného skladování se tím podstatně prodlouží.
Zdroj: názor autora
Sledujte nás na sociálních sítích: