Prostreno.cz

Zelí kimčchi přímo z domácí produkce

Kimčchi, tradiční korejská kvašená zelenina, se stalo fenoménem po celém světě nejen díky své výrazné chuti, ale také díky svým zdravotním přínosům. Toto pikantní pochutnání, jehož hlavní složkou je čínské zelí, se s oblibou připravuje po celém světě. Jaká je historie kimčchi, které zdravotní benefity přináší, a jak si můžete připravit tuto lahůdku doma?

Historie kimčchi

Kimčchi má dlouhou historii, která sahá až do starověké Koreje. První zmínky o kvašení zeleniny pocházejí z doby před více než 3000 lety. Původní metoda kvašení byla vyvinuta jako způsob konzervace potravin na zimu. Postupem času se kimčchi vyvinulo do mnoha různých variant, které se liší podle regionů a osobních preferencí. Je tedy nejen jídlem, ale i kulturním symbolem, který je hluboce zakořeněn v jihokorejské kuchyni.

Zdravotní přínosy kimčchi

Kimčchi není pouze kulinářskou delikatesou, ale i výživovým pokladem díky procesu fermentace, který obohacuje jídlo o probiotika prospěšná pro zdraví střev. Zde jsou některé hlavní přínosy kimčchi:

1. Probiotika a zdravé trávení: Fermentace podporuje růst prospěšných bakterií laktobacilů, které pomáhají udržovat střevní mikroflóru v rovnováze, čímž podporují zdravé trávení.

2. Vitamíny a minerály: Kimčchi je bohaté na vitamíny A, B a C a obsahuje množství minerálů jako železo, vápník a hořčík.

3. Podpora imunitního systému: Díky obsahu probiotik a bohaté škále antioxidantů kimčchi pomáhá posilovat imunitní systém.

4. Kontrola hmotnosti: Kimčchi je nízkokalorické, ale díky bohatosti na vlákninu poskytuje delší pocit sytosti, což může pomoci při hubnutí.

5. Protizánětlivé účinky: Některé složky kimčchi mohou působit protizánětlivě, což podporuje celkovou zdravotní pohodu.

Výroba domácího kimčchi

I přesto, že příprava kimčchi může na první pohled vypadat složitě, ve skutečnosti je poměrně snadná a zábavná. Pusťme se tedy do výroby!

Suroviny:

- 1 střední čínské zelí
- 1/4 šálku hrubozrnné soli
- 2 šálky vody
- 5-6 stroužků česneku
- 1 kousek zázvoru (asi 3 cm)
- 1 lžička cukru
- 2 lžíce rybí omáčky
- 1 lžíce sladké rýžové mouky (volitelně)
- 2-3 lžíce mleté sladké papriky (gochugaru)
- 1 svazek jarní cibulky
- 1 mrkev (volitelně)
- 1 bílá ředkev (daikon) (volitelně)

Postup:

1. Příprava zelí: Čínské zelí rozřízněte na půl. Následně každou polovičku na čtvrtiny. Opláchněte a posypejte solí mezi jednotlivými listy. Zelí vložte do velké mísy, zalijte vodou a nechte 2-3 hodiny odležet. Občas zelí otočte, aby se rovnoměrně naložilo.

2. Vytvoření pasty: V mixéru rozmixujte česnek, zázvor, cukr, rybí omáčku, rýžovou mouku (pokud používáte) a gochugaru na pastu.

3. Zelenina a bylinky: Nakrájejte jarní cibulku, mrkev a daikon na tenké proužky.

4. Smíchání všech ingrediencí: Opláchněte zelí, aby se odstranila přebytečná sůl. Osušte a smíchejte s pastou. Přidejte nakrájenou zeleninu a vše důkladně promíchejte.

5. Fermentace: Směs napěchujte do skleněné nádoby s hermetickým uzávěrem. Nechte asi 1-2 cm volného místa od víčka. Kimčchi nechte kvasit při pokojové teplotě 1-5 dní, v závislosti na tom, jak silnou chuť preferujete. Denně kontrolujte a stlačte, aby se odstranily vzduchové bubliny.

6. Skladování: Jakmile dosáhnete požadované chuti, přesuňte kimčchi do ledničky, kde může být skladováno několik měsíců.

Tipy a triky

Experimentování s chutí: Nebojte se zkoušet různé varianty. Přidání dalšího druhu zeleniny nebo koření může přinést nové chuťové nuance.

Bezlepková varianta: Pokud preferujete bezlepkovou verzi, vynechte rýžovou mouku nebo použijte kukuřičný škrob.

Kořeněná varianta: Přidáním více gochugaru nebo čerstvých chilli papriček si můžete vytvořit ostřejší verzi.

Kimčchi je ideální jako příloha k jídlu, ale může být použito i do polévek nebo smažené rýže. Domácí výroba kimčchi není jen kulinářským zážitkem, ale také cestou k zdraví a objevování mezinárodních tradic. Tím, že si připravíte kimčchi doma, nejenže zkombinujete kulturu a tradici, ale také obohatíte svůj jídelníček o zdravou a chutnou potravinu.

Zdroj: www.fuersie.de/kochen-backen/kimchi-selber-machen-rezept-fuer-fermentiertes-gemuese-9836.html 






Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba