S nachlazením se lidé potýkají ve všech koutech naší planety. Rýma, bolení v krku nebo teplota se nevyhýbá Mexičanům, Japoncům ani Ukrajincům a každý národ na ně má svoje tradiční recepty. Inspirujte se, jak se dá proti těmto neduhům netradičně bojovat.
Indie: Kurkumové mléko
Haldi ka doodh není jen mléko. Je to nálož na antioxidanty bohaté kurkumy, zázvoru a medu doplněná o špetku černého pepře. Kurkuma patří v ajurvédě ke klíčovým léčivkám, podporuje také trávení a pomáhá při bolesti zubů. Při přípravě doporučujeme použít mandlové mléko.
Budete potřebovat:
- 2 hrnky mandlového mléka
- 1 lžíci medu
- 1 lžíci kokosového oleje
- 1 lžičku mleté kurkumy
- 1 lžičku mleté skořice
- špetku černého pepře a nastrouhaný zázvor
Postup: Smíchejte všechny ingredience v malém hrnci a za stálého míchání uveďte do mírného varu. Nechte pomalu vařit zhruba 10 minut. Poté sceďte a pijte teplé.
Čína: Congee/Jook
Rýžová kaše, kterou si dávají Číňané rádi jako snídani. Jedná se o terapeutické a povzbuzující jídlo. Používá se při nachlazení nebo při problémech s trávením. Congee je velmi lehké a snadno stravitelné.
Budete potřebovat:
- 1/2 šálku dlouhozrnné rýže
- 6 šálků domácího vývaru (masového nebo zeleninového)
- 1 lžičku soli
Postup: Vařte v pomalém nebo normálním hrnci. Přiveďte k varu, za častého míchání vařte na mírném plameni 2 až 3 hodiny. Můžete podle chuti přidat avokádo, kokosový olej, zázvor, ryby, drůbež, zeleninu, mořské řasy, uvařené fazole. Záleží na vaší chuti.
Ukrajina a Rusko: Gogol mogol
Pro některé se jedná o vánoční nápoj a pro jiné první obranu proti nachlazení a bolesti v krku.
Budete potřebovat:
- 1 žloutek
- 1 lžíci medu
- 1 lžíci másla
- 1 hrnek mléka
- lžičku sody bikarbony
- 0,5 dcl rumu nebo koňaku
- dle chuti můžete přidat špetku vanilky nebo muškátového oříšku
Postup: Vyšlehejte žloutek se lžící medu do pěny. V jiném hrnci pořádně ohřejte mléko, přidejte máslo, aby se rozpustilo a poté mléko nalijte na vyšlehaný žloutek, vmíchejte sodu a rum nebo koňak. Popíjejte po douškách před spaním a pak se vypoťte.
Japonsko: Tamagozake
Japonský drink podobný našemu vaječnému koňaku nebo ukrajinskému gogol mogolu.
Budete potřebovat:
- 200 ml saké
- 2 lžíce medu
- 1 cm nastrouhaného zázvoru
- 1 vajíčko
Postup: Vyšlehejte vajíčko s medem. Zahřejte saké, přidejte k němu zázvor a rychle svařte. Poté horké saké za stálého šlehání pomalu vlévejte k vyšlehanému vajíčku. Popíjejte teplé po douškách.
Jižní Korea: Kimči
Křupavé kvašené zelí s bílou ředkví, okurkami a chilli papričkami je národním korejským pokrmem. Kimči je plné železa, vitaminu A a B, přírodních probiotik a enzymů. Aktivuje imunitní systém a podporuje trávení.
Budete potřebovat:
- 1 kg pekingského zelí
- 5 lžic korejské mořské soli
- 2 lžíce prášku z chilli papriček
- 4 stroužky česneku
- lžičku čerstvého strouhaného zázvoru
- 2 lžíce rybí omáčky
- sezam na posypání
- možno přidat ještě tenké nudličky mrkve, bílé ředkve a jarní cibulku
Postup: Klíčové je nasolení zelí, aby bylo dostatečně měkké (včetně tlustých řapíků) a následné odsolení v podobě opakovaného proplachování. Jestli už je propláchnuto dostatečně, poznáte po ochutnání. Jestliže nechcete v průběhu osmi hodin každou půlhodinku až hodinku promíchávat sůl a zelí a proces přece jen toužíte urychlit, rozmíchejte přibližně v litru vody 4–5 lžic soli a ponořte kilo nakrájeného zelí. Klidně ho něčím zatižte, ať neplave na hladině. Za 2 hodiny bude připraveno na průplach.
Když je zelí slané už jen tak akorát, smíchejte ho s pastou utřenou z chilli, rybí omáčky, česneku a zázvoru a pomocí gumových rukavic pořádně promíchejte a vmačkejte do každého kousku. Konzumovat můžete ihned, nebo nechat salát 1–2 dny ve sklenici v pokojové teplotě, každý den promíchat a následně dát do lednice. Tam vydrží i měsíc.
(Zdroj: www.menudomu.cz)
USA: Ohnivý cider
Velmi oblíbený lék na podporu imunity, trávení a také při prvních příznacích nachlazení a chřipky. Chutná kombinace jablečného octa doplněná o med, byliny a koření pomáhá stimulovat imunitu, podporovat trávení a bojovat s viry a bakteriemi.
Budete potřebovat:
- 1 díl jablečného octa
- 0,2–0,5 dílu medu
- další ingredience podle dostupnosti: česnek, cibule, zázvor, křen, chilli papričky, rozmarýn, tymián, kurkuma, citronová kůra z bio citronu a další
Postup: Uložte takto připravený cider na měsíc na tmavé a chladné místo, než se v něm vylouhují všechny dobroty. Poté si dávejte ráno 1 lžíci za prohřátí a jako prevenci v zimních měsících nebo 3 lžíce každé ráno, když cítíte, že jste nachlazení.
USA: Imunitní máslo
Imunitní super máslo, které můžeme použít tam, kde bychom použili běžné máslo.
Budete potřebovat:
- 225 g bio ghee (přepuštěného másla)
- 1/2 šálku extra panenského olivového oleje
- 3 lžičky kolostra v prášku
- 2 lžičky l-glutaminu v prášku
- 6 kapslí zinku
- 1 lžíci medu
Postup: Vše promícháme v mixeru a uložíme do lednice, kde vydrží máslo asi 2 týdny
Mexiko: Česnekovo-medový sirup
Staří Aztékové používali na horečky, záněty a infekci především recept z kaktusu nopal. Dnešní Mexičané nopal využívají pro jeho schopnosti kontrolovat cukr v krvi a redukovat cholesterol, ale znají i jeho účinky jako přírodního antibiotika Z bylin se využívá k léčivým účinkům arandano (brusinky), brusinkový čaj používají lidé nejen jako v České republice na záněty močových cest, ale pro jeho antivirové účinky také na nachlazení. Při jakémkoli onemocnění se v nejen v Mexiku, ale v celém světě doporučuje odpočívat a hlavní důraz věnovat také psychice. V Mexiku je za tímto účelem hojně používaná mučenka, kterou si lidé pěstují, ale i roste ve volné přírodě. Jako přírodní antibiotikum funguje i česnek. A právě ten je základem i mexického nejčastějšího domácího receptu na nachlazení.
Budete potřebovat:
- 200 g medu
- 1 stroužek česneku
- šťávu ze dvou limetek
- možno přidat i najemno nastrouhaný zázvor a pít až pětkrát denně
Česká republika: Skořicovo-zázvorový med
(recept Michaely Carter)
Med je potravina, kterou má nejspíš každý doma. Bohužel med prodávaný v obchodních řetězcích je většinou zpracovaný, přehřátý, filtrovaný a vyčištěný. Nejzdravější med s největšími zdravotními benefity je med surový. Můžete ho koupit přímo od včelaře nebo v obchodem se zdravou výživou. Pokud si koupíte med v bio kvalitě, máte také zaručeno, že med pochází z ekologicky nezatížených luk a lesů, včelař nepoužil preventivně antibiotika a nedokrmoval včely cukrem.
Budete potřebovat:
- 370 ml medu
- 2 polévkové lžíce skořice
- 1 polévkovou lžíci sušeného zázvoru v prášku nebo 3 cm jemně nastrouhaného čerstvého zázvoru (v bio kvalitě má silnější účinek)
Postup: Nalijte med do čisté, nejlépe nerezové nebo skleněné nádoby. Položte nádobu na hrnec, do kterého předem nalijete vodu do výšky 2 až 3 cm. Vodu v hrnci pomalu ohřívejte tak, aby voda nedosáhla bodu varu. Med v misce ohřívejte společně se skořicí a zázvorem asi 15 minut. Pozor, aby se med nevařil, stačí taková teplota, abyste byli schopni do medu stále namočit prst. Po 15 minutách přelijte med s kořením do čisté uzavíratelné nádoby a nechte ho alespoň dva týdny odpočívat ve spíži. Čas od času ho můžete promíchat. Po dvou týdnech je med připravený ke konzumaci.
Česká republika: Kozinec s jablečným džusem
(recept Michaely Carter)
Michaela Carter doporučuje neobvyklý bylinný nápoj pro podporu imunity, který je ideální v chladnějších měsících, které tradičně bývají obdobím chřipek a nachlazení.
Základem je kozinec, který se svými účinky podobá oblíbené a známé echinacee. Pomáhá bojovat proti virům, zvyšuje odolnost těla v boji s nemocemi. Pomáhá také lépe se vrátit po prodělané nemoci do aktivního života. Mimo jiné podporuje plíce, je tedy ideálním nápojem pro ty, kteří trpí na problémy s dýchacím ústrojím. Kozinec zvyšuje výkonnost, dodává energii, pomáhá zmírňovat následky stresu.
Budete potřebovat:
- 500 ml uvařeného čaje z kozince (cca z 6–10 g sušeného kořene)
- 200 ml 100% čerstvé jablečné šťávy
- špetku skořice
Postup: Vše smíchejte a teplé popíjejte v průběhu celého dne.