Létno je časem zábavy, odpočinku, sluníčka a také grilování a dobrého jídla. Chystáte se na zahradě pořádat rodinnou oslavu či přátelské posezení? Pak své hosty překvapte menu, kterému nikdo neodolá a které z vás udělá hvězdu letních party!
Těžké omáčky a přílohy či hutné dezerty v létě vyměňte za saláty z čerstvé zeleniny, kvalitní maso a sorbety ze sezonního ovoce. Nechte se inspirovat báječným menu z převážně českých surovin, které si budete moci snadno připravit doma. Všechny tři chody skvěle doplní například svěží růžová moravská a česká vína, která se výborně hodí jak k salátům, tak k červeným masům nebo dezertům!
Čekankový salát se zeleninou a bylinkovým dresinkem
Čekanka – pro mnohé nepříliš obvyklá surovina, jejíž domovinou je zejména Francie s Belgií, protože stejně, jako v případě chřestu, vyžaduje její pěstování poněkud náročnější podmínky. V Čechách se i přesto těší velké oblibě. Výborná je do salátů nebo k vínu doplněná kvalitním pečivem.
Čekankový salát
„Čekanky existuje vícero druhů, my používáme tzv. čekanku listovou. Setkat se můžete také s čekankou obecnou, z jejíhož kořene se připravuje oblíbená náhražka kávy zvaná cikorka,“ vysvětluje šéfkuchař Lukáš Lang.
Suroviny (4 porce):
- 2 puky čekanky listové
- 1 salátová okurka
- 5 větších rajčat
- 1 červená + 1 žlutá paprika
- 1/2 ledového salátu
- 250 g bílého jogurtu
- 1 citron
- kopr
- pažitka
- bílý pepř
- sůl
Postup: Do menší misky nasypeme asi 1 cm soli a vložíme čekanku košťálem dolů. Necháme 24 hodin odležet. Sůl totiž sebere přebytečnou hořkost. Čekance poté ořízneme spodek košťálu a rozebereme na samostatné listy. Velké necháme na ozdobu a malé rozkrájíme. Zeleninu důkladně omyjeme. Okurku oloupeme, rajčata zbavíme bubáků, ledový salát košťálu a papriky očistíme. Vše nakrájíme na kostky o velikosti cca 1–2 cm a přisypeme k čekance. Z citronu vymačkáme šťávu a společně s bylinkami, přidáme do jogurtu. Podle chuti osolíme a opepříme. Dresing promícháme s nakrájenou zeleninou a servírujeme na střed talíře. Dozdobíme listy čekanky a snítkou kopru.
Hovězí steak s bylinkovým máslem
Není nad pořádný flák masa! Štíhlou linii si snadno udržíte tím, že vsadíte na kvalitní steak, ovšem bez příloh. „Každé sousto vychutnávejte pomalu, a aby vám snadněji klouzalo do krku, doplňte steak kouskem lahodného domácího bylinkového másla,“ dodává Lukáš Lang.
Hovězí steak
Suroviny:
- 800 g hovězího na steak
- 100 g másla
- plocholistá petržel
- tymián
- černý pepř
- sůl
Postup: Hovězí necháme 3–4 hodiny odležet (ideálně přes noc). Necháme si povolit máslo, které pak vyšleháme společně s tymiánem a petrželkou nasekanou nadrobno. Zabalíme do potravinářské fólie, zatočíme do válečku a dáme ztuhnout do chladničky.
Odležené steaky připravujeme podle výšky a dle toho, jak je máme rádi propečené (rare, medium, well-done). Maso zprudka opečeme ze všech stran a dáme do rozehřáté trouby na cca 200 °C.
Základní stupně propečení jsou: krvavý (3–5 minut), středně propečený (6–9 minut), propečený (15–20 minut). Často se používá také úprava „medium-rare“, což je něco mezi syrovým a středně propečeným steakem.
Při servírování pokládáme 2–3 nakrájené plátky bylinkového másla na střed steaku.
Malinový sorbet
Na sorbetech je nejúžasnější fakt, že nepotřebují strojek na zmrzlinu. Stačí trocha mraženého ovoce a párkrát promíchat. Že se někde sem tam vytvoří ledový krystalek? Nevadí! Je to přece sorbet! Ozvláštnit jej můžete například kapkou alkoholu nebo ovocným sirupem stejné příchutě.
Malinový sorbet
„V naší restauraci připravujeme sorbet s vodkou, která mu dodá ten správný říz. V závislosti na typu ovoce, ale můžete přidat i bílý rum nebo například whisky,“ upřesňuje šéfkuchař.
Suroviny (10 porcí):
- 1/2 kg cukru
- 1 l vody
- 0,1 dcl vodky
- 0,7 kg mražených malin
- máta na ozdobu
Postup: Do vody nasypeme cukr a dáme na oheň. Svar zredukujeme tak na 2/3, přidáme maliny, zlehka provaříme a sundáme ze sporáku. Tyčovým mixérem směs důkladně rozmixujeme a přecedíme. Přidáme vodku a nalijeme na plech nebo něco nízkého, aby se nám to vešlo do mrazáku. Přibližně každých 30 minut sorbet promícháme, aby se v něm nevytvořily větší ledové krystaly. Podáváme nejlépe ve sklenici na martini dozdobené lístečkem máty.
Sledujte nás na sociálních sítích: