Že jeden z nejzdravějších přírodních pokladů nejde vařit bez zápachu a ztráty barvy? Ale kuš. Zkuste na to jít chlebem a studenou vodou. A když už o tom mluvíme, nezapomeňte s vývarem efektivně naložit. Hodí se do polévek i jako hnojivo pro květiny!
Jednoletá brukvovitá košťálová zelenina je odborníky na výživu vychvalována do nebes. Obsahuje vitaminy A, B1, B2, B3, C, E, kyselinu listovou, vlákninu a požehnaně minerálních látek. Brokolice působí jako antioxidant, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu, snižuje vysoký tlak a pomáhá při stresu a nervozitě. Že nevíte, jak s ní v kuchyni zacházet? Možná proto, že ještě neznáte všechny zelené zlepšováky…
Zápach po vaření? Není nutný
Při tepelné úpravě brokolice vzniká intenzivní, typický a ne každému příjemný zápach. Je to jeden z důvodů, proč ji neděláte častěji? Na tenhle velký problém existuje jedno docela malé řešení – kousek chleba. Přihoďte ho do hrnce, čímž zahladíte všechny aromatické stopy.
Svěží barva, která přetrvá
Při vaření zdravého a dietního
„zelenáče“ se doporučuje přidat lžička stolního oleje. Dobře, to je dobré pro chuť, ale co barva? Ani s tou se nemusíte loučit a riskovat, že pokrm bude působit poněkud mdle. Bezprostředně po uvaření brokolici zchlaďte studenou vodou. Možná vás překvapí, co to udělá…
Rychlejší vaření? Zapomeňte na krájení
Pokud máte naspěch a potřebujete proces přípravy jídla trochu popohnat, vůbec se s tím nepárejte – prostě vařte zeleninu vcelku a košťál křížem hluboko nařízněte. Tím se udělá mnohem rychleji! Ke všemu se nebudete muset zdržovat s rozdělováním jednotlivých růžiček, ani uklízením odkrojených drobků.
Brokolice z trouby jako extra lahůdka
Receptů, jak si na brokolici pochutnat, existuje spousta. Nechcete se trápit mixováním pyré a rádi byste se vyhnuli i nepořádku po obalování v trojobalu? Zvolte tu nejjednodušší cestu, jak vykouzlit lahodnou večeři. Brokolici uvařte, vložte do zapékací mísy, zalijte ji kečupem a posypte strouhaným sýrem. Za 15 minut můžete podávat! Když už jsme u toho, získaný vývar rozhodně nevylévejte. Ještě pro něho najdete využití…
Do polévky i květináče
Vývar vám po vychladnutí v lednici nějakou chvíli vydrží, tak si ho uchovejte pro všechny případy. Ať ani jeho kapka nepřijde nazmar! Perfektně se totiž hodí jako základ zeleninových polévek, nebo jako parádní přírodní hnojivo pokojových rostlin.
Sledujte nás na sociálních sítích: