Ačkoli je dnešní rok zatím na růst hub poněkud chudý, ale co není může brzy být. Pokud se vám poštěstilo přinést si domů nějaký ten úlovek, možná teď přemýšlíte, jak s ním naložit. Naložte ho!
Houby s octem
Sklenice a víčka pečlivě vymyjte a nechte oschnout. Houby pokrájejte na menší kousky a povařte je deset minut ve vroucí osolené vodě. Houby následně slijte a nechte okapat v cedníku. Mezitím si svařte lák.
Smíchejte jeden litr vody s půllitrem octa, přidejte lžičku soli, dvě lžíce cukru krupice, celý pepř, nové koření, bobkový list, a lžičku hořčičného semínka.
Sklenice naplňte svařenými houbami do tří čtvrtin objemu a zalijte horkým lákem. Sklenici pevně zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Takto je nechte až do úplného vychladnutí. Není pak třeba je dodatečně zavařovat. Pokud máte rádi zeleninu, můžete do sklenic k houbám přidat i stroužky česneku, kolečka mrkve nebo cibulky.
Houby ve víně
Prvotní postup je stejný jako u předchozího receptu. Mění se jen složení samotného láku. Ten připravíte z následujících surovin:
Na jeden díl octa připadají dva díly bílého suchého vína. Dále přidejte cukr, sůl, pepř, bobkový list a nové koření, které společně pět minut povařte. Naplňte sklenice houbami, zalijte horkým lákem a otočte dnem vzhůru do úplného vychladnutí. Nechte alespoň dva až tři týdny uležet.
Houby v oleji
Na tento recept se hodí především hřibovité houby nebo žampiony. Čtvrt kila hub nakrájejte na menší kousky a orestujte společně s nasekanou pikantní papričkou. Když houby na pánvi zezlátnou, přidejte najemno nasekaný stroužek česneku a nechte rozvonět. Vypněte plotnu a přimíchejte ke směsi nasekanou petržel a dvě lžíce bílého octa. Vzniklou směsí naplňte sklenice a zalijte olivovým olejem.
Uzavřené sklenice naskládejte na plech vyložený utěrkou, do kterého nalijete tolik vody, aby byly sklenice ponořeny zhruba do dvou centimetrů. Takto je při teplotě 200° zavařujte po dobu cca 15 až 20 minut.
Zdroj: www.howtodoit.com, www.ireceptar.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: