Bez pesticidů a regionálně – pomocí „městské zahrady“ žádný problém! Na balkoně nebo na okenním parapetu si můžete vypěstovat výbornou zeleninu i v centru města.
Abyste si mohli být opravdu jistí, že jíte zeleninu stoprocentně bez pesticidů a z regionálních zdrojů, je nejlepší si ji vypěstovat doma. Urban gardening, neboli městské zahradničení, se stává trendem současnosti. A pokud byste si chtěli městskou zahradu vyzkoušet, máme pro vás seznam zeleniny a bylinek, které vám krásně porostou i v bytě na okenním parapetu nebo na balkonové zahrádce.
Bylinky
Bazalka a další bylinky potřebují především veliký květináč, který má dostatek odvodňovacích otvorů. Jednou týdně bylinky dostatečně pokropte a čas od času jim prospěje i radikální střih. Kromě toho je alfou a omegou samozřejmě dostatek slunečního světla, postavte je proto na slunné místo chráněné před větrem.
Jarní cibulka
Až si příště koupíte jarní cibulku, odkrojte a použijte stonek a cibulku si nechte. Když ji postavíte kořeny dolů do vázy nebo sklenice s vodou třeba na okenní parapet, vyroste vám z ní nová. Takto můžete jednu cibulku použít až třikrát. Nezapomeňte ale pravidelně měnit vodu, aby se vám cibulka nezkazila.
Ředkvičky
Ředkvičky jsou krátké a rostou rychle. Krátká doba zrání vám umožní sklízet první úrodu už po čtyřech až šesti týdnech od výsevu. A pokud budete sít každé 4 týdny, můžete jíst vlastní čerstvé ředkvičky od května až do října. Důležité pro úspěšné pěstování je místo v polostínu.
Rajčata
Rajčata patří už ke klasickým druhům do městské zahrady. Navíc si můžete rostlinky vypěstovat buď ze semínek nebo si na jaře koupit už předpěstované sazeničky. Při předpěstování byste měli semínka zasadit do pokojového skleníku už během března nebo dubna. Mladé rostlinky by pak měly růst v nádobách o velikosti asi 15 litrů. A protože rajčata nesnášejí mrazíky, měli byste zamezit velkým teplotním výkyvům. Rajčata potřebují hodně přímého slunce, takže světlé chráněné místo u zdi je ideální. Kromě toho budete potřebovat delší tyčku jako podporu pro upnutí výhonků. Zalévejte nejlépe ráno a večer. Při ideální péči můžete v červnu sklízet první plody.
Hrášek
Pro balkonové pěstování je přímo ideální, protože roste do výšky a nepotřebuje proto příliš mnoho prostoru. Ale stejně jako rajčata potřebují vzpěru, po které může šplhat nahoru. Začátkem dubna můžete semínka vysít v dostatečném rozestupu do balkonových truhlíků. Nejvíce mu svědčí slunečné místo až polostín.
Chilli a feferonky
Nesnesou mráz, proto byste je měli předpěstovat v bytě při pokojové teplotě a dostatku světla. Jakmile venkovní teploty neklesají pod 5 stupňů a rostlinky měří alespoň 10 centimetrů, můžete je přesadit do truhlíků a dát na balkon. Také chilli a feferonky potřebují podporu. A nezapomeňte – čím dřívější je sklizeň, tím mírnější je chilli. Teprve při zabarvení do temně červené dosáhlo svojí plné síly.
Sledujte nás na sociálních sítích: