Prostreno.cz

Když doba spotřeby u potravin neplatí

Občas se stane, že nestihneme sníst všechny nakoupené zásoby. A propadlé potraviny pak musejí skončit v koši. Nebo nemusejí?

Potraviny, kterým vypršelo datum spotřeby, můžete často sníst o potom. Existuje jen rozdíl mezi minimální dobou spotřeby a datem spotřeby. Po uplynutí minimální doby spotřeby jsou potraviny totiž ještě nějaký čas neprosto nezávadné. Jinak je to ale u data spotřeby a potravin, které se kazí rychle – jako například ryby nebo mleté maso.

Jaké potraviny lze konzumovat a jak poznáte, že jsou už zkažené a měli byste je vyhodit?

Konzervy

Konzervy se zeleninou, tuňákem nebo rajčatové pyré vydrží samy o sobě dost dlouho, vydrží ale ještě rok po uplynutí minimální doby spotřeby. Pokud se víčko nafukuje nebo pokud je konzerva rezavá, nebo poškozená, vyhoďte ji.

Vejce

Vajíčka můžete jíst další 3 týdny po uplynutí doby spotřeby. Pokud si chcete být jistí, vyzkoušejte „vodní test“. Pokud vejce ponořené do vody stoupá k hladině, už není dobré.

Marmeláda a zavařeniny

Zavřené sklenice vydrží až o 6 měsíců déle. Otevřené byste měli uchovávat v lednici a vyhodit, jakmile se objeví plíseň.

Med

Med si můžete užívat o rok déle, než uvádí jeho minimální doba trvanlivosti. Pokud ztuhne až příliš, můžete ho rozehřát ve vodní lázni o teplotě maximálně 40 stupňů. Že se med zkazil a už není dobrý poznáte podle toho, že se na něm tvoří bubliny nebo podle kyselého zápachu.

Sýry

Sýry často vydrží také déle – asi o deset dní a raději vcelku než v plátcích, na kterých se plíseň tvoří rychleji. Pozor si dejte jen u sýrů z čerstvého mléka, ty byste rozhodně po datu spotřeby jíst neměli, protože hrozí tvoření nebezpečných listerií, které mohou způsobovat těžké infekce.

Rýže

Rýže vydrží velmi dlouho, a i po skončení spotřeby ji můžete používat ještě rok. Pokud se na rýži objeví pavučinky, vyhoďte ji, znamená to, že je pravděpodobně napadená nějakým škůdcem.

Máslo

Dokonce i máslo vydrží ve skutečnosti déle – o 21 dní. Ovšem pouze za předpokladu, že divně nezapáchá a není žluklé.

Čerstvé droždí

Čerstvé droždí má dobu spotřeby jen asi 10 až 14 dní, ale dobré může být i několik dní potom. Je-li tmavé, má bílé skvrny nebo suchá místa nebo je cítit kysele, měli byste ho vyhodit. Čerstvé droždí můžete také dobře zamrazit.

Ovocné šťávy a džusy

Neotevřený vydrží džus 28 dní nad dobu spotřeby. Po otevření byste ho měli uchovávat v lednici. Jakmile začne být cítit nebo se objeví plíseň, už ho rozhodně nekonzumujte.

Jogurt

Jogurt vydrží pět dní po vypršení uvedené doby, pokud není kelímek poškozený nebo nafouknutý.

Uzeniny

Balené uzeniny a šunky vydrží často až o pět dní déle. Jinak je to ale u čerstvých uzenin, ty vydrží v lednici jen pár dní. Podle zápachu a šedivého vzhledu poznáte, že byste ho rozhodně jíst neměli.

Zdroj: life line






Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Dýňové rizoto

45min
(1 hlasů)

Dýňová polévka s chilli

40min
(3 hlasů)

Květákový mozeček

25min
(1 hlasů)
Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba