Takovým řízkem k obědu nepohrdne snad nikdo. Patříte v kuchyni k začátečníkům a hledáte ty nejlepší způsoby, jak maso obalit a usmažit? Pak se vám budou hodit tyhle tipy k nezaplacení!
Spotřeba masa v České republice je jednou z nejvyšších v Evropě. Češi konzumují ročně téměř 80 kg masa na osobu, z toho největší část tvoří vepřové a drůbeží maso (1). V posledních letech se však spotřeba masa snižuje, a to z důvodu zvyšujícího se podílu vegetariánů a veganů v populaci, ale také z důvodu obav o zdraví spojených s nadměrnou konzumací masa.
Navzdory tomu je pojmem, který se v souvislosti s českou kuchyní neodmyslitelně spojuje, tradiční český řízek. Tento oblíbený pokrm je symbolem české kuchyně a je především oblíben pro svou chutnost a relativní jednoduchost přípravy. Jak však dosáhnout perfektního řízku?
Kvalita na prvním místě
Především je třeba kvalitního masa. Pro přípravu řízků je ideální vepřová panenka, která by měla být do 1 cm silná. Pokud je maso tlustší, je dobré ho pomocí tloučku na maso lehce rozklepat. Na to, aby byl řízek šťavnatý, je důležité maso před smažením nejenom obalit ve vajíčku a strouhance, ale také jej následně smažit na pánvi s dostatečným množstvím rozpáleného sádla. Sádlo má totiž neutrální chuť, a navíc skvěle odolává vysokým teplotám, což umožňuje řízku krásně zezlátnout a zároveň zůstat uvnitř šťavnatý.
Teplota hraje důležitou roli
Řízek by se měl smažit na středně silném ohni a z každé strany asi 3 až 4 minuty, přičemž by se měl na pánvi pohybovat, aby se rovnoměrně propekl a nezatuhl. Snažte se přitom dodržet teplotu do 180 stupňů Celsia. Po usmažení je důležité řízek nechat odpočinout na papírové utěrce, aby se zbavil přebytečného tuku.
Správně upravený český řízek by měl být na první pohled zlatohnědý, na dotek křupavý a uvnitř šťavnatý. Přestože se zdá, že je jeho příprava jednoduchá, vyžaduje určité zručnosti a zkušenosti.
Zásoby z ledu
Pokud maso vyndáte z mrazáku, je nutné jej před smažením částečně rozmrazit, protože jinak na povrchu zvlhne a obal bude odpadávat. Tak mu dejte čas a nic neuspěchejte, popřípadě si zajistěte pomoc u mikrovlnné trouby.
V případě, že milujete těstíčka, připravte si jedno husté z hladké mouky, vajíčka a špetky soli. Maso v něm ihned namáčejte a vkládejte do rozpáleného tuku. Příznivcům tolik oblíbených trojobalů zase lze doporučit, aby maso bylo otřené utěrkou nebo papírovým ubrouskem a obalené v hladké mouce, vejcích a strouhance.
Co s již obaleným?
Doteď je to většinou všem jasné, nicméně víte, jak dosáhnout toho, aby maso nenasáklo tuk a aby se nepřipalovala strouhanka? Po trojobalu maso namočte do rozšlehaného bílku. Bodem k dobru je i čerstvá strouhanka, která zajišťuje křehkost masa. Křupavější obal zase zajistí výměna hladké mouky za hrubou.
Mezi další nepsaná pravidla patří i fakt, že jakmile je maso usmažené, mělo by se ihned sníst. Jakmile totiž navlhne, už není tak skvělé. V případě, že k tomu z nějakého důvodu nedojde, ohřejte maso v troubě, nebo si připravte kousek tuku a porci znovu lehce osmažte. Křupavosti jako předtím sice nedosáhnete, ale je to dost lepší, než dát maso třeba nad páru. Připomíná pak ohebný pendrek. A co otázka samotného smažení?
Zdroj: (1) www.czso.cz/csu/czso/na-jednoho-obyvatele-pripadlo-loni-v-prumeru-vice-mlecnych-vyrobku-masa-ovoce-a-zeleniny, názor autora
Sledujte nás na sociálních sítích: