Prostreno.cz

Libeček

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    3 g
  • Sacharidy:

    3 g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    5 g
  • Vláknina:

    2 g

Aktivita pro spálení:

19 kcal

2

minut jízdy na kole

1

minut běhu

5

minut uklízení

Libeček lékařský (Levisticum officinale) najdeme snad v každé české zahrádce a kuchyni. Původně ale pochází jižní Evropy. Tato vytrvalá bylina se používá již od starověku. Ve čtrnáctém století se používala pro léčebné účely a říká se, že napomáhala chorobám trávicího traktu.  

V současné době je libeček velmi často pěstován jak jednotlivci, tak i malými farmami. Pěstuje se pro stonky a listy, které se používají koření pro ochucení potravin, polévek, masa. Oddenky libečku se používají jako léčivo a jeho semena jako příchutě v cukrářských výrobcích a likérech. Pronikavá vůně bylinky připomíná polévkové koření a má mnoho využití. Pěstovat tuto bylinku je velmi snadné. Nemusíte se o něj až tak starat. Libeček roste od jara do podzimu. Takže budete mít v tomto období stálou nepřetržitou zásobu. Bylinka má ráda spíše chladnější podnebí.   

Libeček má dlouhé a tenké duté stonky, které mohou dorůst 1,5 – 2 m. Jeho listy jsou lesklé zelené se zubatými okraji. Listy libečku vypadají a voní jako celerové listy. Mají velmi silnou až pronikavou vůni a chuť, pro ochucení pokrmu je zapotřebí jen několik listů. Chuť libečku připomíná celer s rozmanitými bylinnými nádechy. Koncem sezóny rostlina vytváří žluté květy. Jako koření lze využít i semena libečku.  

Libeček v každé české kuchyni

Listy libečku dodávají jídlům ostrou pikantní chuť. Je to bylinka, kterou lze celou konzumovat přes kořen, listy i stonek. Čerstvé, nové listy mohou být přidány do salátů, rýže nebo bramborové kaše, než se chuť u starších listů stane příliš silnou (aromatickou). Listy se také nejvíce přidávají do polévek, bujónů, gulášů, sýrů. Stonky listů mohou být také nařezány na dlouhé proužky a restovány podobně jako stonky celeru nebo přidány do polévek. Skvělý tip je například bylinkové máslo a libeček – změklé máslo a nasekané listy libečku. Bylinkové máslo se krásně hodí k masovým nebo rybím pokrmům. Rozdrcené listy libečku se přidávají do chlebového těsta a pečiva. Semena libečku mají díky své nasládlé chuti také své využití. Přidávají se například do likérů a osvěžujících nápojů. Také kořen libečku lze zpracovat a zkonzumovat. Kořeny se nejprve loupají, aby se odstranila hořká kůže, a poté se používají jako zelenina nebo jsou nakládány.  

Záhon plný libečku

Libečku se moc dobře nedaří v bytě. Bylinka preferuje velký záhon na zahradě. Libeček je spokojený na slunci, ale i v polostínu se mu bude dařit. Půda by měla být spíše vlhká, dostatečně zavlažená a bohatá na živiny. Libeček je bylinka, která se velmi snadno pěstuje, vypěstuje ji téměř každý, i ten, který není rodilý zahradník. Jedná se o vytrvalou bylinu, takže budou součástí Vaší bylinné zahrádky velmi dlouho. Je mrazuvzdorná.   

I libeček může léčit

Většina z nás libeček používá pouze v kuchyni. Věděli jste ale, že má také léčivé účinky a jeho bohatým zdrojem vitamínu B a C? Odvar, z kterékoliv části libečku (listy, stonek, kořen) působí dobře proti revmatismu. Libeček pomáhá při žaludečních potíží, zadržování vody a kožních problémech, podporuje také správnou funkci ledvin. Pokud si připravíte čaj z libečku, tak vězte, že vám krásně pročistí krev a pomůže při nadýmání.   

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba