Chutnají téměř jako ořechy. Můžete si je koupit přírodní nebo solené. Obsahují obrovský koktejl živin a léčivých látek. Používají se od věčnosti na dobré trávení a proti střevním parazitům. Jsou vhodné pro přípravu různých pokrmů. Mluvíme o dýňových semínkách.
Proč konzumovat
Dýňová semínka obsahují velké množství zinku a vitaminu E a také vitamíny A, B, D, minerály, jako je draslík, vápník, hořčík, měď, mangan, selen a železo. Obsahují také esenciální nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají bojovat s vysokým cholesterolem a snižují vysoký krevní tlak a riziko srdečního infarktu nebo mrtvice. Dýňová semínka navíc obsahují přírodní látky, které mohou zpomalit stárnutí a zabraňují řadě degenerativních procesů. Také velmi pozitivně ovlivňují zažívací trakt, stimulují krevní oběh a blahodárně působí proti některým druhům ekzémů. Podporují také pružnost pokožky a pomáhají její regeneraci. Dýňová semínka pomáhají v boji proti problémům s prostatou. Mají schopnost zpomalit růst rakoviny prostaty, která je podmíněna testosteronem. Dýňová semínka jsou vhodná i pro ženy trpící častými infekcemi močových cest a pro ženy po menopauze. Snižují krevní tlak a výskyt návalů horka. Zvyšují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a snižují bolesti hlavy a bolesti kloubů. Pravidelná konzumace dýňových semen také léčí nemoci kůže, žaludku a střev. Kromě toho je zinek, které je v dýňových semínkách obsažen velmi hojně, nezbytný pro správnou tvorbu kostí a je nezbytný pro téměř všechny tkáně v našem těle. Seznam pozitivních účinků dýňových semen na naše tělo však zdaleka nekončí. Dýňová semínka také obsahují fytosteroly, rostlinné estrogeny, které mohou zabránit rozvoji různých nádorů, mohou blokovat rakovinové procesy a také snížit nepříznivé účinky umělých hormonů – xenoestrogenů.
Jak připravit
Pražené a solené je známe jako pochoutku k pivu nebo vínu a jejich příprava je opravdu snadná. Čerstvá dýňová semínka pomalu opékejte krátkou dobu na suché pánvi, pokapejte je sójovou omáčkou nebo na začátku pečení posypte špetkou soli. Jedná se o velmi chutnou náhradu za oblíbené, ale opravdu nezdravé smažené bramborové lupínky. Pokud vám po vydlabání dýně zůstala kupa semínek, stačí je dobře omýt, rozprostřít na pečící plech a péct dozlatova asi tak půl hodiny a pochoutka je hotová. Semínka lze také posypat chilli nebo jiným kořením. Dýňová semínka mají ale mnoho dalších využití. Jsou velmi vhodná k přípravě různých pokrmů, jako jsou saláty a omáčky. Posypejte nimi polévky nebo přidejte do smoothie, nebo domácí granoly. Lze z nich udělat dýňové mléko nebo máslo. Mohou být také použity při pečení dortů nebo chleba. Také pesto je fantastické využití pro vaše pražená dýňová semínka. Nemusíte se omezovat na bazalku a piniové oříšky-je to opravdu jen univerzální kombinace ořechů nebo semen (něco mastného) s jakýmkoli druhem byliny, nějakým olejem a možná i sýrem! Neochucená sušené semínka je dobré před konzumací ponořit do vody na několik hodin, aby se aktivovaly v nich obsažené enzymy. Neloupaná dýňová semínka jsou vhodná také pro přípravu léčivých čajů. Z dýňových semen lze extrahovat velmi bohatý a cenný olej. Lze jej použít jako zálivku do salátů nebo na zakapání a zjemnění zeleninových polévek, zvláště té dýňové. Má řadu vynikajících vlastností. V případě, že je olej určen pro terapeutické účely, doporučuje se jedna až dvě polévkové lžíce pro dospělé a jedna až dvě čajové lžičky pro děti denně. Pokud je dýňový olej aplikován zvenčí, podporuje růst nehtů a zpevňuje a vyživuje nehtové lůžko. Zabraňuje také vypadávání vlasů a demineralizaci organismu a je také velmi užitečný jako prevence zubního kazu.
Jak uchovávat
V obchodech jsou dýňová semínka většinou dostupné jako loupaná semena, která mají zelenou barvu. Můžete si koupit bio dýňová semínka nebo pražená a solená semena, nebo si je sami usušit a uchovat semínka z dýně, kterou máte doma na přípravu jiných pokrmů. Dýňová semínka prodávaná v slupce mají mnohem delší trvanlivost, obvykle jsou již vysušené, takže je můžete vyloupat později. Semínka skladujte v papírovém sáčku nebo ideálně v tmavé skleněné nádobě.
Pokud máte doma přebytek dýňových semínek, vzpomeňte si na ptáčky, a to hlavně na podzim a v zimě. Toto krmivo je jednoduché, výživné, a aby si je ptáčci mohli užít – není nutná žádná speciální příprava. Vyloupaná semena lze přidat do misky nebo krmítka. S celými semínky si jejich ostré zobáčky také poradí. I když jsou čerstvá, sušená nebo pražená dýňová semínka skvělá potrava, nenabízejte jim semínka se solí, kořením, cukrovinkami nebo jinými příchutěmi. Tyto přísady nejsou pro ptáky zdravé a přitahují na dvůr pouze méně žádoucí hlodavce nebo jiné nevítané hosty.