Prostreno.cz

Květák

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    1 g
  • Sacharidy:

    4 g
    • Cukry:

      1,00 g
  • Tuky:

    0 g
  • Vláknina:

    2 g

Aktivita pro spálení:

24 kcal

3

minut jízdy na kole

2

minut běhu

7

minut uklízení

Kdo by nemiloval smažený květák s bramborem a tatarkou. Typický český pokrm snad všech restaurací a domácích kuchyní. V dnešní době je internet plný nejrůznějších a hlavně zdravých receptů z květáku. Jedná se o nejuniverzálnější zeleninu na našem trhu. Často se mu také říká „karfiol“.  Květák patří spolu s brokolicí, kapustou a zelí do čeledi brukvovitých. Historie květáku sahá do východní části Středomoří, odkud se se začal pomalu rozšiřovat směrem do střední a západní Evropy. Během posledních 400 let se květák rozšířil z Itálie do střední a severní Evropy. Květák je jednoletá rostlina, která dosahuje výšky asi 0,5 metru s velkými zaoblenými listy, které se podobají hlízám. Nejznámější je bílá odrůda, ale existují i ​​jiné odrůdy jako je květák oranžové, fialové a zelené barvy. V našich obchodech a zahrádkách lze najít nejčastěji bílý květák. Tato zelenina se velmi dobře uchytí v mírném podnebí -  chladném a vlhkém prostředí. Nejlépe roste ve vlhké půdě, která je bohatá na dusík. Z růžiček květáku lze vykouzlit daleko více pokrmů, které budou stejně tak dokonalé jako z jakékoliv jiné zeleniny. Květák můžeme brát jako samostatnou přílohu, můžeme ho konzumovat jak syrový, tak i tepelně upravený. Květák bývá někdy často mezi zeleninou přehlížený. Květák je plný důležitých živin, proto bychom na něho, v rámci zdravého stravování, neměli zapomínat.

Co vše lze z květáku připravit

Květák můžeme připravit jako vařený, pečený, dušený, restovaný nebo smažený. Ve fantazii se meze nekladou.  Syrový květák je křupavý a má trošku ostřejší chuť.  Při správném vaření má květák lehce sladkou až ořechovou chuť. Může například vyzkoušet celý květák jen tak upéct v troubě za použití libovolného koření, nebo zkusit květákové halušky. Halušky připravíte velmi jednoduše. Uvaříte květák tak akorát, aby nebyl tvrdý ani moc měkký. Dáte na pánvičku rozpéct slaninu s cibulkou. Pak vše smícháte dohromady a posypete bryndzou. Věděli jste, že stonky a listy květáku jsou také k jídlu? Stonek květáku lze uvařit dohromady s růžičkami květáku a listy lze použít např. do květákové polévky nebo jiné zeleninové polévky. A co taková pizza, už jste vyzkoušeli pizzu z květáku? Těsto bude sice trošku jiné, ale velmi zdravé a bez mouky. Postačí vám k tomu uvařený květák, vejce, sůl a nastrouhaný eidam.

Zdroj vitamínů, vlákniny

Květák má přirozeně vysoký obsah vitamínů B,C, K a je velkým zdrojem vlákniny a dalších vitamínů (vápník, hořčík, vlákninu a omega 3 mastné kyseliny). Obsahuje antioxidanty a fytonutrienty, které mohou chránit před rakovinou. Květák je také skvělý při redukčních dietách a vhodný pro diabetiky. Obsahuje velmi málo kalorií. Květák má vysoký obsah vlákniny a vody, které jsou velmi důležité pro prevenci zácpy, udržování zdravého zažívacího traktu a snižování rizika rakoviny tlustého střeva. Vláknina je skvělá na zlepšení trávení a podporuje hubnutí. Konzumace květáku také napomáhá k posílení kostí a kardiovaskulárního systému. Častější konzumace květáku snižuje riziko obezity, cukrovky, srdečních chorob a současně podporuje zdravou pleť. Vyšší příjem vlákniny pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu a zlepšuje citlivost na inzulín.

Vlastní květák ze zahrádky

Květák lze koupit v obchodech buď čerstvý nebo mražený. Pokud máme zahrádku tak je nejlepší si vypěstovat vlastní bio. Může být pěstován, sklízen po celý rok. Je velmi citlivý na hmyz a plísně. Proto se doporučuje jej ošetřovat.  Většinou dorůstá velikosti 50–80 cm a při rozkvětu vyšší než 150 cm. Roste v chladném a vlhkém podnebí a vyžaduje vlhkou, dobře odvodněnou a úrodnou půdu se značnou organickou hmotou. Na zahrádce lze pěstovat více odrůd květáku, podle toho, kdy je sadíme – zimní, rané, letní a letně podzimní. Sazeničky květáku lze vysazovat již v únoru, ale doporučuje se pouze do skleníku. Od dubna nebo až po zmrzlých v květnu lze vysazovat květák přímo do připraveného kompostem vyplněného záhonu. Sklízet je možné cca za 10 týdnů. Záleží jak se květáku bude v podmínkách dařit.

 


 

 


 

 


 

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba