Prostreno.cz

Mrkev

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    1 g
  • Sacharidy:

    9 g
    • Cukry:

      4,00 g
  • Tuky:

    0 g
  • Vláknina:

    2 g

Aktivita pro spálení:

40 kcal

5

minut jízdy na kole

3

minut běhu

11

minut uklízení

Mrkev řadíme mezi kořenovou zeleninu, stejně jako celer, petržel, fenykl. Je velkým zdrojem beta karotenu, vlákniny, vitamínu K1, draslíku, vitamínu B6 a antioxidantů. Právě díky beta karotenu má mrkev typickou oranžovou barvu a takhle si ji většina z nás vybavuje. Existují však i mrkve bílé a s odstínem fialové. Na počátku byly právě většinou mrkve bílé a fialové barvy. Na světe existuje celkem na více než 20 druhů mrkve. Historie mrkve sahá daleko do minulosti. První mrkev byla vypěstována někdy okolo 900 n. l. v dalekém Afghanistánu. Tehdy ještě nešlo oranžovou barvu a sladkou chuť, ale o nafialovělou hořkou mrkev.  Velmi záhy se pak rozšířila i do Evropy a zmutovala do nynější podoby. Je zdokumentováno, že první oranžová mrkev byla vypěstována v 16. století v Holandsku. Věděli jste, že 4.duben je celosvětový den mrkve?

Mrkev na všechny způsoby

Mrkev je velmi všestranná, lze ji využít nejen do zeleninových polévek, k přípravě svíčkové a k dalším hlavním chodům, ale i na sladké dezerty nebo k sušení. Lze ji prostě připravit na mnoho způsobů jako dušenou např. s hráškem a bramborem nebo jako pečenou, grilovanou nebo vařenou např. do polévek nebo jako syrovou např. strouhanou s jablkem nebo jako příloha k pečivu apod. Lze ji přidat také do ovocných nebo zeleninových smoothie. A co teprve takové sladké dorty z mrkve.  Nejen v zahraničí, ale už i u nás, se zabydlel tzv.“carrot cake“ – mrkvový dort, který připravíte velmi jednoduše a hlavně vše ze zdravých surovin jako jsou mrkve, ořechy, celozrnná mouka, tvaroh apod.

Přínos po naše zdraví

Mrkev skvěle snižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje dobrý zrak. Obsahuje až 90% vody, proto je velmi vhodná při hubnutí. Zbytek podílu tvoří sacharidy. Lze ji tedy zařadit mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. Je známo, že podporuje imunitní systém, zdravou pokožku a především posiluje zrak. Pokud chceme do těla dostat co nejvíce beta karotenu, je lepší konzumovat mrkev vařenou než syrovou. V syrovém stavu se neuvolní tolik vitamínů. U lidí, kteří mají málo vitamínu A se může zhoršovat zrak. Konzumací mrkve, která obsahuje hodně vitamínu A se zrak může zlepšit. Vitamín K obsažený v mrkvi výrazně podporuje udržet zdravé kosti a napomáhá předcházení osteoporóze.

Lahodná mrkev ze zahrádky

Pokud chceme sladkou a lahodnou mrkev, je určitě lepší si ji vypěstovat sami, pokud máme nějakou tu menší zahrádku. Pěstování mrkve není nijak složitý. Důležité je si dobře připravit záhon. Hlínu prokypřete a trošku promíchejte s kompostem. Stanoviště by mělo být spíše slunné. Semena je důležité nesázet velmi blízko, jinak pak při růstu mrkve musíte častěji protrhávat. Než semena vyklíčí je nutné, aby měli dostatek zálivky. Naopak vzrostlé mrkve již zalívejte velmi střídmě. Nejvíce se doporučuje podzimní výsadba, čím později tím lépe. Semena pak vyklíčí spíše na jaře, jak se oteplí.

 

Reklama

Tip na večeři

Cuketové karbanátky

25min
(1 hlasů)

Pečené kuřecí paličky

1h a 10min
(1 hlasů)
Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba