Rukola je jemná listová zelenina s dlouhou historií. První zmínka o rukole byla již ve Starém zákoně. Poprvé byla rukola použita jako bylinka a afrodiziakum. Listy rukoly bývají tmavě zelené s hlubokými zářezy nahoru a dolů po obou stranách listů. Konce listů jsou spíše špičatější. Listy jsou podobné špenátu. Pochází z oblasti Středomoří. Listy rukoly jsou velmi oblíbenou ingrediencí italské, marocké, portugalské a turecké kuchyně. Lahodná štiplavá chuť rukoly může být pro někoho překvapením. Rukola je jedna z typu listové zeleniny, kterou díky štiplavé až pepřovité chuti někteří milují nebo nenávidí. Čím tmavší zelené listy rukoly, tím silnější chuť. Listy rukoly mají vysoký obsah živin včetně beta-karotenu, vitamínu C, A, folátu a hořčíku, což jsou klíčové prvky, které pomáhají tělesným orgánovým systémům řádně fungovat. Jako většina zelené listové zeleniny má i rukola velmi nízký obsah kalorií. Rukola má vysoký obsah vody a je vhodným doplňkem zdravé stravy. Také semena rukoly se dají zužitkovat. Například v severní Indii se semne rukoly lisují za účelem výroby oleje zvaný Taramira, který se používá nejen k vaření, ale také k masážím a k moření.
Příprava a zpracování rukoly
Rukola se často konzumuje syrová, ale lze ji také přidat do různých teplých pokrmů. Před spotřebou by měla být důkladně omyta. Lze ji prakticky přidat k většině pokrmů – do salátů, pomazánek, k masu, do omáček, na chleba, na pizzu, do sendvičů apod. Jedná se o všestrannou listovou zeleninu. Je také skvělým doplňkem k citrusovým plodům a salátům z drobného ovoce. Rukolu můžeme použít jako alternativu bazalky k výrobě pesta. Pokud je na vás rukola hodně štiplavá a hořká, zkuste tuto zeleninu povařit, podusit, chuť bude jemnější. Rukola je velmi rychlá a snadná na přípravu. V dnešní době ji lze zakoupit obchodních řetězcích. I když je cenově o něco dražší než klasický listový, určitě stojí za to, ji vyzkoušet. Rukola se většinou prodává ji omytá a sbalená v plastových sáčkách. Štiplavá až pepřová příchuť rukoly se skvěl snoubí se slanými sýry a citrusovými plody. Jižní Americe rukola naopak konzumuje se sušenými rajčaty a mozzarellou. Rukola se také používá k výrobě sladkého alkoholického nápoje zvaného Rucolino vyráběného v Itálii. Malé množství tohoto likéru se tradičně konzumují po jídle.
Jak pěstovat rukolu
Rukolu je možné pěstovat doma. Semena vysejte do truhlíku vždy na slunné místo. Vyžaduje celkem bohatou půdou, aby dosáhla velkého vzrůstu. Před výsadbou je dobré doplnit hlínu kompostem. Rukola produkuje krémově bílé květy s fialovými žilami uspořádanými do více větvených shluků. Kvete během jara až léta. Jedná se o velmi rychle rostoucí listovou zeleninu, někdy bývá také označována za „zahradní raketu“. Semena rukoly můžete začít pěstovat doma v truhlíku cca čtyři až šest týdnů před posledními mrazíky. Rukola se často pěstuje v blízkosti bazalky a petrželky v zahradách, protože odpuzuje škůdce svou kořenitou vůní a chutí.
Skladování
Čerstvá rukola se celkem rychle kazí. Měla by být uchovávaná v chladu a suchu. V plastovém sáčku nebo nádobě vydrží v chladničce zpravidla 4-5 dní. Neomývejte ji před vložením do ledničky. Omytí se doporučuje těsně před podáváním. Rukolu se nedoporučuje mrazit.
Účinky rukoly na lidské zdraví
Rukola je díky vysokému obsahu vlákniny, antioxidantů a glukosionáltů, konzumována za účelem snížení rizika vzniku rakoviny plic, prostaty, prsu a slinivky břišní. Je rovně bohatá na chlorofyl. Pomáhá zamezovat vzniku zánětů v těle, usnadňuje odstraňovat toxiny, těžké kovy a pesticidy z těla, zmírňuje příznaky žaludečních vředů. Jak bylo zmíněno, kdysi byla rukola používána jako afrodiziakum. Stopové minerály a antioxidanty v listových zeleninách jsou nezbytné pro naše sexuální zdraví. Pomáhají blokovat kontaminanty životního prostředí, které jsou považovány za negativní pro naše libido.