Za horečku je považována teplota vyšší než 38 °C (více než 37 °C se považuje za zvýšenou teplotu), přičemž uměle ji snižovat je vhodné jen tehdy, pokud buď trvá příliš dlouho, nebo překročí hranici 39 °C. V každém případě jsou velmi důležité tekutiny. Taky tradičně podáváte čaj? Děláte chybu! Inspirujte se radami našich babiček!
Šťávy z ovoce
Pro nemocné horečkou jsou nejvhodnější ovocné šťávy. Kromě čerstvé vody je tedy nejlepší pít vodu s ovocnou šťávou z pomerančů, šťávu z kyselých třešní, šťávu z vařeného čerstvého ovoce nebo z ovoce sušeného. Mezi další osvěžující a doporučované prostředky patří škrábaná jablka, třešně, hrušky, čerstvé nebo sušené švestky, borůvky, rozmačkané jahody, čerstvé nebo kompotované brusinky. Ovšem to není všechno!
Šťáva z okurek
Rozkrojte okurku a vytlačte z ní šťávu. Ihned podávejte.
Šťáva z mrkve
Kořeny čistě omyjte, nastrouhejte je, protlačte přes plátno, přidejte trochu cukru a citronové šťávy.
Jablečná voda
Sušená jablka dobře omyjte, polijte studenou vodou a nechte je stát několik hodin. Sceďte a dejte napít nemocnému.
Medová voda
Na půl litru vody přidejte polévkou lžíci medu, kávovou lžičku citronové šťávy, 2 žloutky a trochu mléka (nebo smetany). Důkladně rozkvedlejte.
Mléčná limonáda
Svařte půl litru mléka a půl litru vody, nechte vychladnout. Pak přidejte šťávu a kůru z poloviny citronu a trochu cukru. Společně vařte deset minut, proceďte a podávejte nemocnému.
Mandlové mléko
Vhodné je též i mandlové mléko. Oloupejte asi 40 sladkých mandlí, omyjte je a roztlučte. Vložte je do ¾ až 1 litru studené vody a nechte je zhruba hodinu stát (opakovaně míchejte).
Mandle poté protlačte přes čisté plátno, které před tím namočte do horké vody. Zbylou tekutinu oslaďte cukrem, nalijte do dobře uzavíratelné lahve a skladujte až dva dny.
Sledujte nás na sociálních sítích: