Sušené ovoce patří k zimním měsícům a jeho konzumace je opravdu prospěšná. Co dokáže jablko, hruška nebo švestka?
Při užívání ovoce jako léku platí jedno zásadní pravidlo: nikdy by se nemělo konzumovat, pokud podléhá rozkladu, ale to asi není nutné zdůrazňovat. Ale jinak je to zásobárna zdraví!
První úkol plní ovoce svým obsahem ovocných kyselin (jablečná, citronová, vinná a podobně), které jakmile jsou přijaty do tělesných šťáv, působí na nahromaděné látky v těle a rozpouští je.
Jako druhý úkol dosahuje ovoce svým bohatstvím na železité sole, fosfáty a jiné sole, které mají velikou úlohu ve výměně látek, jež jsou velmi důležité při obnově krve a stavbě buněk. Třetího úkol je tak trochu romantický. Ze všech přírodních darů ovoce má jednu z nejkrásnějších vůní, která působí svěže a blahodárně. Takže čerstvé či sušené, co všechno umí?
Projímavý účinek: jablko, hruška, datle, fík, pomeranč, švestka, višně, vinné hrozny
Uklidňující účinek: jablka podávaná večer
Čisticí účinek na krev: jablko, citron, rybíz, třešně, višně (zvlášť při horečce)
Protihnilobný účinek: jahoda - pro obsah kyseliny citronové, vinné a jablečné (doporučuje se při povleklém jazyku a při zápachu z úst)
Močopudný účinek: jablko, citron, černý rybíz, hrozny
Čisticí účinek na kůži: šťáva jablečná a citronová
Posílení žaludku: šťáva pomerančová
Rozpouštění hlenů: jablečná kaše a fíkový kompot
Zastavení průjmu: borůvky
Zácpa, nemoci jater, pročištění organismu: hrozny
Tak co, dáte na mocnou sílu přírody?
Tip: Ovoce by v nejlepším případě mělo být čerstvé. Pokud v zimních měsících roku není jiná možnost, konzumujte sušené, ovšem ideálně to, které si sami připravíte. Balíčky z obchodů obyčejně obsahují velké množství cukru a konzervanty. Také si dejte pozor na to, co po snězení ovoce pijete i jíte. Pivo, mléko, sýr, vejce, maso, tučné omáčky i voda způsobí, že ve vás začne kvasit.
Zdroj: www.healthyfood.com, www.howtodoit.com
Sledujte nás na sociálních sítích: