Počet pacientů s osteoporózou rapidně roste. V České republice tímto onemocněním trpí přibližně 700 tisíc jedinců a lékaři varují, že bude hůř. Jíte nízkotučné potraviny, užíváte léky a nepohrdnete sklenkou alkoholu? Pak jste možná další na řadě!
Co je to vlastně osteoporóza, která je prý typickou vizitkou dnešní doby? Jedná se o onemocnění látkové výměny kostní tkáně, v jehož důsledku dochází k ubývání kostní hmoty. To vede k postupnému snižování kvality a zvyšování lámavosti kostí. Odborníci apelují na prevenci s tím, že jistá opatření mohou zabránit nejhoršímu. Na co si tedy dát velký pozor?
Příčiny, do kterých byste to neřekli
K odvápnění kostí hodně přispívají moderní hříchy, konkrétně absence pohybu a užívání léků, zejména antidepresiv. Svou úlohu zde může sehrát i porucha ledvin, jater a zažívání, k nimž obvykle dochází v následku nezdravého stylu života a stresu. Zpozornět by měli také dietáři, protože ani konzumace
„light“ potravin není to, co by kostem dvakrát prospívalo. V těchto odlehčených produktech chybí dostatek nasycených tuků, které jsou důležité pro správnou funkci hormonálních žláz. Škodí také alkohol, jelikož z kostí doslova vysává vápník, hořčík a další minerály. Podle lékařů jsou dva alkoholické nápoje denně přímá cesta, jak si osteoporózu „
pořídit“.
Nečekejte, až se nemoc zeptá
Chcete se bránit? Můžete. Místo chemických léků vezměte na milost přírodní léčebné postupy a nezapomínejte na pravidelný pohyb. Dbejte také na přísun vitaminu D. Je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, tedy základních svatebních látek kostí. Protože ho tělo získává přímo ze slunečního záření, je čas vyrazit na procházku. A až se vrátíte, dejte si v rámci ochrany něco na zub…
Minerály? To je to, oč tu běží
Vynikajícím zdrojem vápníku, jakožto přítele zdravých kostí, je petrželová nať, pažitka, řapíkatý celer, listová a kořenová zelenina, fazole, oves a řepa. Z bylinek pak andělika, kontryhel, kostival, mateřídouška, pelyněk a ostropestřec. K tomu, aby vaše kostra byla zdravá a silná, potřebujete rovněž hořčík, protože bez něj organismus neumí vápník využívat. Tento minerál naleznete v kakau, sóje, slunečnicových semínkách a pistáciích. Číhá na vás i v majoránce a hřebíčku. Máte tyto dobroty doma? Pak jste možná zachráněni…
Sledujte nás na sociálních sítích: