Mysleli jste, že se vaše šediny objevily v důsledku stresu nebo stárnutí? Třeba máte pravdu. Nebo taky ne. Vyhoďte cigarety a nechte si zkontrolovat štítnou žlázu!
„Je mi 33 let a už se mi dělají šediny. Mému manželovi je dokonce o tři roky méně, ale i on začíná stříbrnět. Je to tím, že oba hodně pracujeme a jsme ve stresu?“ ptá se čtenářka Lída. Dobrá otázka. To, že psychický stres souvisí se změnou barvy vlasů, je sice pravda, ale na vině může být i něco docela jiného.
Životní styl
Alkoholismus, užívání drog a kouření může urychlit proces šedivění vlasů, přičemž kouření je obzvláště škodlivé. Výsledky studie z roku 2013, kterou uveřejnil odborný časopis Indian Online Dermatol Journal, prokázaly spojení mezi kouřením a nástupem šedých vlasů již ve 30 letech!
Nemoc
Někdy může být šedivění způsobeno problémy se štítnou žlázou či z nedostatku vitaminu B12.
Etnická příslušnost
Lidé z různých prostředí šedivějí v různých časech. Kavkazští lidé mají tendenci začít stříbrnět od třicátého roku, u asijských lidí ten samý proces nastává o pár let později, ale třeba osoby afro-karibského původu mají první stříbrný vlas nejdříve ve čtyřiceti. Zřejmě lepší oddíl…
Geny
Vědci objevili gen zodpovědný za šedé vlasy. Tým výzkumníků shromáždil více než 6 000 vzorků DNA z řad dobrovolníků evropského, afrického a amerického původu. Doktor Kaustubh Adhikari z univerzity College v Londýně k tomu následně uvedl, že již znají několik genů, které se zabývají plešatostí a barvením vlasů, ale že je to poprvé, kdy byl u člověka zjištěn gen pro šedivění.
Funguje to v podstatě stejně jako u jiných geny ovlivňujících tvar a hustotu vlasů. Pokud tedy někdo z rodičů začal šedivět třeba klidně už ve dvaceti, čeká vás to s největší pravděpodobností taky! A kdyby náhodou ne, stárnutí to „vezme za vás“.
Vlasy získávají barvu z pigmentů produkovaných buňkami nazývanými melanocyty, které sedí ve folikulu. Jak stárneme, tyto buňky přestanou poskytovat pigmenty, což vede ke ztrátě barvy. Neuděláte s tím vůbec nic. Zmírníte akorát důsledek.
Zpátky do tmavých barev
Platí, že šedé vlasy nejsou opravdu šedé. Je to barva způsobená kombinací normálně pigmentovaných chloupků a bílých chloupků, které jsou zbarveny ze všech pigmentů. Tyto bílé vlasy se vyskytují, když se buňky vlasových pigmentů přestanou vyrábět, a obvykle je nezaznamenáte, dokud se nějaký ten nezvykle zbarvený vlas neobjeví. Co s ním? Samozřejmě, že první variantou, která člověka napadne, je barvení.
Kadeřníci však varují, že tónování šedivých vlasů by se mělo nechat na odbornících, protože stříbrná kštice je vůči barvám odolnější. Je tak výhodné stříbrné vlasy nejprve nechat ošetřit peroxidem tak, aby mohly lépe absorbovat barevné pigmenty.
Sledujte nás na sociálních sítích: