Potíže se srdcem, nespavost, zapomnětlivost, nadváha i deprese. Tohle všechno vám hrozí, když máte denně v práci vyšponované nervy! Ještě že se tomu dá snadno předejít. Jen musíte vědět, jak na to!
Znáte to, jakmile v práci otevřete dveře i ústa k pozdravu, automaticky se na vás navalí hromada papírů a úkolů, které musíte vyřídit. Vy samozřejmě nechcete nic zanedbat, takže celý den lítáte jako „hadr na holi“, jste v plném nasazení a nemáte čas ani na kávu. Kdo by se v takových podmínkách nestresoval? Že o tom víte svoje? Pak byste měli zbystřit…
Stres jako časovaná bomba
Může zaměstnání skutečně ovlivnit vaše zdraví? Odpověď zní „ano“ – a bohužel se to projeví dřív, než si myslíte. Lékaři mají na celou věc jasný názor a jejich tvrzení nelze brát na lehkou váhu. Podle nich dlouhá pracovní doba i psychická zátěž vedou ke špatným životním návykům. Žádný vás nenapadá? Co třeba nedostatek pravidelného pohybu a nezdravé stravování. Raději ani nepřemýšlejte nad tím, kdy naposledy jste poobědvali v klidu třeba salát s tuňákem, nebo si šli zaběhat. Jsou však i další hrozby, kterým čelíte…
Nadváha, deprese a srdeční kolapsy
Jakýkoli typ stresu zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu, jehož nadměrná hladina vede k problémům s hmotností. Častá nervozita a obavy o plnění povinností způsobují pro změnu problémy se spánkem, což situaci nikterak neulehčuje. Spánkový deficit významně zhoršuje kognitivní funkce, včetně soustředění a paměti. Alespoň takhle to naznačují závěry americké studie. Výsledky jsou navíc spojovány s rizikem vzniku depresí a srdečních chorob. Jde vám tedy o život? Už to tak vypadá…
Jak předejít nejhoršímu?
Je jasné, že teď asi nezavoláte šéfovi s tím, ať s vámi od zítra už nepočítá. Když tedy máte stresující povolání, které vám platí složenky, buďte alespoň obezřetní. Důležité je umět rozpoznat, zda se vám vaše fyzické či duševní zdraví nezhoršuje. Jako preventivní opatření se vyplatí zavést pravidelné přestávky, to alespoň trochu uklidňuje mysl. Zkrátka, jděte si na chvíli popovídat s kolegou (třeba o počasí), projděte se na chodbě, nebo poseďte u stolu se zavřenýma očima a provádějte dechová cvičení. Psychologové se domnívají, že tak lze zmírnit škodlivé účinky pracovního stresu, které si jinak už v krátkém horizontu začnou vybírat svou daň!
Sledujte nás na sociálních sítích: