Mnoho povyku pro nic? Tak by se možná dala okomentovat situace okolo himalájských solných lamp. Taky máte doma jednu elektrickou a několik „na čajovky“? Pak věřte, že nic není tak léčivé, jak se na první pohled zdá. Prý jde o placebo!
Podílí se na pocitu útulnosti u vás doma. A dál? O solných lampách se říká, že působí blahodárně na lidský organismus, pomáhají navodit příjemnou atmosféru a čistí vzduch, přičemž pozitivní účinky solné lampy na dýchací cesty oceňují zejména lidé s respiračními potížemi a alergici. Je to skutečnost nebo fikce?
Kýč versus cenný doplněk
Roshini Raj, certifikovaná gastroenterologistka a internistka s lékařským vzděláním z New York University School of Medicine, výčet těchto zdravotních benefitů docela vážně zpochybňuje. Kus oranžové horninové soli s žárovkou nebo svíčkou uvnitř vyzařuje negativní ionty, které se vážou na pozitivně nabitý prach a alergeny ve vzduchu. Tím se mohou zmírnit některá onemocnění. Údajně…
Solná lampa a sůl obecně primárně přitahuje vlhkost a tu absorbuje. Po rozsvícení žárovky uvnitř solného krystalu se začne lampa zahřívat a z krystalu se začne odpařovat voda plná minerálů soli. Díky této vlastnosti mají lampy a svícny z himalájské soli ozdravný účinek.
Marketingový tah, který se líbí
„Takhle to tvrdí mnoho odborníků, nicméně neexistuje žádná seriózní studie, která by toto tvrzení podpořila,“ komentuje zmíněná odbornice s tím, že nemá nic proti slané vodě. Ta má ostatně za sebou dlouhou historii. Například oplachování nosních průchodů fyziologickým roztokem může pomoci uvolnit hlen a snížit suchost a zánět. Ale to je něco docela jiného.
„Tohle je nesporné, sůl je prostě sůl, ale pokud svítíte himalájskou lampou, používáte ji především pro osvětlení a lepší náladu. O léčebných výhodách to rozhodně není,“ apeluje odbornice. Stále tedy platí, že pobyt u moře nic nenahradí – a je to jistota. Taky se chystáte někam za hranice všedních dní? Děláte dobře!
Pobyt u moře vám pročistí plíce, zbaví kůži lupénky i ekzémů, zharmonizuje funkci štítné žlázy, rozpustí hleny, propere sliznice, vyléčí infekce i záněty. Mořský vzduch je zkrátka vlhký, slaný, přesycený minerály – a hlavně nesmírně zdravý. Jenom je nutné užít si ho ideálně 14 dní a víc. Kéž by letní dovolené povinně proplácely všechny zdravotní pojišťovny…
Sledujte nás na sociálních sítích: