Ačkoli horké dny máme již za sebou, pitný režim bychom měli poctivě dodržovat i nadále. I když v chladnějších měsících roku nemáme tak velký pocit žízně, náš organismus dostetk tekutin potřebuje tak jako kdykoli jindy.
Škodou však je, že si zpravidla přečteme jen o doporučném množství 2–3 litry vody denně pro dospělého člověka a také tradiční radu, že je povolen pro obohacení bylinný čaj. Vše ostatní ať zůstane zapovězeno. Ale ruku na srdce, kdo z nás si rád nedopřeje v rámci pitného režimu sklenku oblíbeného syceného nápoje, džus nebo oslazený čaj? A platí doporučené množství tekutin na den u dospělého ve všech situacích?
Potraviny jsou vynikajícím doplňkem pitného režimu!
Kdy už nás přestane strašit mýtus, že do pitného režimu patří jen voda? Nejspíš se nikdy nedozvíme, kdy a kde se objevilo tvrzení, že jen čistá voda nám dopomůže naplnit správný denní pitný režim. Vždyť jen kolik vody v sobě obsahují potraviny! Vodu z potravin lze pro denní pitný režim přijmout až z 20 %, zbylých 80 % tvoří tekutiny.
- Dle amerického Institutu medicíny (Institute of Medcine, IOM) potraviny jako mléko, sýry, zelenina, ovoce, ale třeba i ořechy, v podstatě téměř vše, co konzumujeme, obsahuje vodu, kterou tělo využije.
- Všechny nápoje bez alkoholu nás hydratují. Káva, čaj, energy drinky, mléko, nejrůznější nealkoholické nápoje včetně sycených, džusy a ovoce obsahují 85–100 % vody.
- V mléce najdeme přidanou hodnotu v podobě vápníku a proteinů.
- Také potraviny jako rýže, těstoviny či obiloviny napomáhají pitnému režimu. Obsahují až 65–90 % vody.
- Oproti tomu lidé, kteří konzumující spíše suché potraviny jako maso, chléb a další pečivo, přijmou méně než 20 % tekutin denního pitného režimu z pokrmů.
Nápoje, kterými hydratujete organismus, by měly odpovídat životnímu stylu, každodenním aktivitám a energetickým potřebám. Pokud např. držíte dietu nebo z jiného důvodu hlídáte denní příjem kalorií, pijte méně sladké kalorické šťávy, ochucené minerálky apod. Ale pozor, nemusíte je úplně vyřazovat, stačí jen omezit jejich příjem. Dejte si nápoj ke každému jídlu. Jestli vám chybí sladké limonády nebo džusy, nařeďte si je neperlivou vodou.
„V rámci pitného režimu se rozhodně nespoléhejte na žízeň, protože ta nemusí přímo vypovídat o potřebě tekutin vašeho organismu. Noste všude s sebou láhev s vodou a pijte průběžně celý den. Ideální je vypít polovinu denní dávky tekutin ráno nalačno a během dopoledne,“ říká k pitnému režimu Ann Grandjean, prezidentka centra pro výživu a docentka vnitřního lékařství na Univerzitě Nebraska.
Nápoje konzumujte nejlépe při pokojové teplotě, to znamená ani horké, ani studené. Ve vlažné teplotě je totiž organismus mnohem lépe a rychleji dokáže přijmout a zpracovat. Výzkumy americké instituce College of Medicine doporučují zvýšení pitného režimu před, během i po sportovní/zvýšené fyzické aktivitě. Každá tekutina hydratuje tělo, takže pokud zrovna nemáte chuť na obyčejnou vodu, klidně sáhněte po něčem ochuceném, čaji nebo sportovním nápoji.
Sledujte nás na sociálních sítích: