Hledáte hlavního viníka toho, že vaše žaludeční kyseliny občas nezůstávají tam, kde by měly? Pokud kouříte, užíváte spoustu léků proti bolesti, a ke všemu se moc stresujete, vítr by mohl vanout právě odtud…
Zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu zvaný jako reflux, je něco, čím na světě trpí miliony lidí. Pokud mezi ně bohužel patříte i vy, pak znáte „jako své boty“ typické a nepříjemné příznaky, konkrétně pálení žáhy, divný pocit na hrudi, kyselost v ústech, bolest v krku, chrapot nebo suchý kašel. Říkáte si, proč zrovna vy se s něčím takovým potýkáte? Příčiny mohou být různé – těhotenství, ležení ihned po jídle, kterého bylo více, než je zdrávo, nadváha, ale i mlsání těsně před spaním. Jestli se ale „nepasujete“ do žádného z těchto bodů, spouštěč může být i tady…
Zlozvyk jménem kouření
Jistě, každý zná vážná rizika, která plynou z náklonnosti k tabáku. Jenže ono je to asi horší, než se původně zdálo. Při častém pálení žáhy byste měli všechny cigarety rychle vykázat z kapsy i z domu. Nikotin totiž uvolňuje dolní pažerákový svěrač (LES), což je svalovina, která zadržuje žaludeční kyseliny. Také způsobuje ochabnutí jícnového svalu. Ani to, že vaše ústa během kouření produkují snížené množství slin, situaci dvakrát nepřidá.
Léky proti bolesti
Prášek, který vám s jedním nešvarem pomůže, ale jinou patálii „přihraje“. I tak by se to dalo nazvat. Podle názoru odborníků mohou některé běžně užívané nesteroidní protizánětlivé léky skutečně vyvolat kyselý reflux. Prý se to týká také předepisovaných antibiotik, medikamentů na vysoký krevní tlak nebo astma. Máte něco z toho v domácích zásobách?
Rybí olej. Jako vážně
V poslední době jsou doplňky stravy s rybím olejem všude vychvalovány, neboť jejich obsažené složky prý prospívají mozku, zraku i normální činnosti srdce. Jenže vypadá to, že tyto produkty nejsou zdaleka určeny pro všechny. Lékaři poukazují na to, že samotná ryba problém není, olej však může někomu způsobit gastrointestinální vedlejší účinky.
Stres. I ten je ve hře
Na seznam strůjců refluxu patří i stres, i když s ním je to trochu složitější. On tuto nemoc vyloženě „nenastartuje“, ale v případě, že už ji máte, výrazně zvyšuje frekvenci jejích nezvaných návštěv. Prokázaly to závěry studie publikované v magazínu Journal of Psychosomatic Research, které uvádějí, že jedinci ve stresu se s refluxem potýkají mnohem častěji v porovnání s těmi, kteří si udržují pozitivní nadhled. Alespoň tedy víte, na co si dát pozor…
Sledujte nás na sociálních sítích: