Nervová tkáň začíná odumírat už po několika minutách bez kyslíku a vzniklé poškození je nevratné. Myslíte si, že vás se mozková příhoda netýká? Jste na omylu. Postihuje i děti!
Odborníci tvrdí, že přibližně 140 000 lidí v USA každoročně na mrtvici umírá. Co se týče českých statistik, tak mrtvici denně podlehne asi 30 našinců, přičemž nejsou z obliga ani malé děti. V ohrožení jsou tedy všichni.
Mrtvice je také někdy známá jako mozkový záchvat. To proto, že je prakticky podobná srdečnímu záchvatu – kyslíku jsou zbavené tkáně i mozek, což vede k poškození buněk, ať už se jedná o jeden či druhý typ mrtvice. (Kategorie se v tomto případě dělí na ischemickou cévní mozkovou příhodu a hemoragickou mrtvici.) Bez ohledu na toto členění existují určité návyky, které riziko mrtvice zvyšují. Jaké? Tomuhle se vyhněte!
Kouření cigaret
Lékaři říkají, že kuřáci jsou vystaveni dvojnásobnému riziku mrtvice – v porovnání s těmi, kteří vůbec nekouří. Věc je tedy jasná. Chcete-li se mrtvici vyhnout, přestaňte s tímto zlozvykem. Nejste kuřák? Pak se od těch aktivních držte dál. I pasivní kouř totiž patří k rizikovým faktorům. Možná, že v této souvislosti zákaz kouření ve veřejných prostorách není tak docela od věci.
Nadměrný příjem alkoholu
Už se snad ani nedá spočítat, kolik studií a výzkumných prací poukázalo na to, že příliš mnoho alkoholu se odráží na celkovém zdravotním stavu člověka. Kromě jiného, „
drinky“ a „
koktejlíky“ zvyšují riziko mozkové mrtvice. Pokud mu přece jen nemůžete odolat, aspoň se držte pravidla, že „
méně je někdy více“.
Sedavý způsob života
Pokud většinu času trávíte před televizorem nebo počítačem, navíc v posteli, patříte do rizikové skupiny. Sedavý životní styl může podle odborníků zvyšovat krevní tlak, což je něco jako podhoubí právě pro mrtvici. Rada lékařů? Buďte fyzicky aktivní a aspoň všude choďte pěšky, když už nic.
Nadváha a obezita
Obezita nebo nadváha se podepisuje na kardiovaskulárním zdraví a je to něco, co může zvýšit vaši „šanci“ na mrtvici. Pokud chcete toto riziko výrazně snížit, přejděte na zdravou stravu, hýbejte se a udržujte si optimální tělesnou hmotnost. A víte, jak se mozková příhoda s jistotou pozná?
Mezi základní příznaky patří slabost končetin, spadlé koutky úst a porucha řeči. Podle lékařů je potřeba pamatovat, že včasná pomoc je rozhodující jak u dětí, tak dospělých pacientů. Je nutné okamžitě volat lékaře, neboť v tomto případě rozhodují minuty. Poškození nervové tkáně je nevratné.
Sledujte nás na sociálních sítích: