Nadýmání je nepříjemný a diskrétní problém, který si nevybírá. Dokáže potrápit jak kojence, tak seniory. Jeho příčina je spojována většinou se stravou a životním stylem. Co na něj platí?
Nafouklé břicho a plynatost čas od času postihne každého člověka. Naštěstí je tento jev pouze krátkodobý, přičemž většinou za ním stojí dietní chyba. Na vině však může být i alergie na některé druhy potravin, za všechny jmenujme nesnášenlivost laktózy. Pokud se chcete nadýmání vyhnout, měli byste již dopředu přemýšlet, jak a co zařadíte do svého jídelníčku. Které tipy vám budou k užitku?
Při jídle nespěchejte
Zastavte se a vychutnejte si svoje jídlo. Jestli jíte ve spěchu, střeva z toho příliš nadšená nejsou. Vzhledem k tomu, že jednotlivá sousta hltáte a dostatečně je nerozkoušete, narušujete tím správné trávení. Navíc ve spěchu spolu s potravinami přijímáte i větší množství vzduchu, který také přispívá k nadýmání a plynatosti.
Buďte v pohybu
Cvičením a pohybem si zajistíte správnou funkci střev a omezíte hrozící nadýmání. Zařaďte do denního rituálu ranní protahovací cvičení, nebo si po obědě naplánujte procházku.
Příliš nesolte
Pokud holdujete soli a soleným jídlům, vaše tělo začne zadržovat vodu, a to i ve vašem žaludku. Její přemíra přispívá k nadýmání, nafouklému břichu a nepříjemnému pocitu plnosti. Nahraďte sůl třeba bylinkami.
Nepijte limonády
Chcete-li předejít nadměrné plynatosti, zapomeňte i na sycené nápoje. Pijte ideálně čistou vodu nebo bylinkové čaje.
Zvyšte příjem vlákniny
Nadýmání je často spojováno se zácpou. Proto zařaďte do jídelníčku dostatek potravin obsahující vysoký podíl vlákniny. Jezte zeleninu, ovesné vločky, mandle a další. Vyzkoušet můžete také vlákninu v podobě otrub.
Luštěniny namáčejte
Luštěniny dokážou vaše zažívání pořádně potrápit. Je tomu tak proto, že obsahují látky, které střeva hůře zpracovávají. Zmírnit toto riziko můžete například tím, že čočku, hrách či fazole dopředu namočíte do studené vody a následně uvaříte v čerstvé vodě.
Spolehněte se na exotické ovoce
Pro správné fungování vašeho zažívacího traktu si dejte například čerstvou papáju nebo ananas, obsahují totiž přirozené trávicí enzymy. Skvěle působí také chřest, který obsahuje množství prebiotik. V boji s nafouklým břichem určitě nasaďte i další zbraň, a to dostatečný příjem tekutin. Pro zmírnění tohoto problému také popíjejte různé bylinkové čaje.
Sledujte nás na sociálních sítích: