Dbáte na příjem klíčových živin? Pokud ne, pohybujete se na tenkém ledě, což může mít nepříjemné zdravotní následky. Absenci draslíku poznáte třeba podle toho, že máte podezřele vysoký tlak a čelíte špatnému zažívání.
Co všechno má draslík „na svých bedrech“? Není toho zrovna málo. Tento prvek se zásaditými vlastnostmi aktivuje v organismu více než 40 enzymatických reakcí, přičemž hraje takřka rozhodující roli v nervovém přenosu a ovlivňuje aktivitu svalů, včetně toho srdečního. Dále se účastní regulace osmotického tlaku, povzbuzuje peristaltiku střev a klíčový je pro vodní rovnováhu tkání. Aby toho nebylo málo, rovněž se podílí na využití sacharidů i syntéze proteinů. Denní potřeba draslíku pro dospělého člověka činí dva až čtyři gramy. A tím se dostáváme k zásadní otázce, nechybí vám náhodou? Bezpečně to poznáte podle těchto varovných signálů!
Vyšší krevní tlak, než je obvyklé
Nikdy jste s tlakem neměli potíže, ale poslední lékařská prohlídka odhalila, že se vám podezřele zvýšil? Neberte to na lehkou váhu. Jedním z důvodů může být nedostatek výše zmíněné látky, kvůli čemuž se zužují krevní cévy a srdce musí pracovat o to intenzivněji. To se negativně projeví nejen na hodnotách tlaku, ale i kondici celého kardiovaskulárního systému.
Svalové křeče. Máte s nimi co dočinění?
Registrujete nepříjemné pnutí v končetinách? Výstražné znamení bliká na poplach. A hned dvakrát! Jelikož se teď v teplejších dnech o něco více potíte, odchází touto přirozenou cestou z těla i elektrolyty, jež pomáhají svalům správně fungovat. Jejich nízký počet bývá příčinou svalových křečí a ty vám naznačují, že je nejvyšší čas na sklenku vody. Ovšem pozor, častým pachatelem těchto palčivých bolístek bývá také draslíková „
podmíra“. Tedy alespoň podle lékařů!
Nadýmání. I to mnohé napoví
Když je hladina uvedeného minerálu „na bodu mrazu“, ohrozí to fungování mnoha tělesných funkcí, a to včetně trávení. To je věděli? Zde hledejte možného strůjce otravného nadýmání, zácpy nebo pocitu plného břicha, stejně jako lehké nevolnosti. Jak situaci napravit? Zaměřte svou pozornost k banánům, cibuli, bramborám, luštěninám, hlávkovém salátu a pomerančům. Bohaté zdroje draslíku jsou i ryby, rajčata, sója, maso, špenát, vaječný bílek či tvaroh. Vůbec nic nezkazíte ani zvýšenou konzumací vlašských ořechů, zelí nebo pšeničných produktů.
Zdroj: www.nutrition.com, www.healthline.com
Sledujte nás na sociálních sítích: