Prostreno.cz

Zdraví škodlivé mýty o spánku, kterým stále věříte

I když všichni tráví třetinu svých životů ve spánku, mají o tomto nočním relaxu zkreslené představy. Taky věříte, že vám televize v pozadí nemůže ublížit? A jak je to se spánkovým dluhem? Tyhle informace vás nejspíš nepotěší!

Mýty byly, jsou a budou. Těch, co se týkají spánku, existuje hned několik. Na který jste se až do dnešního dne odvolávali právě vy?

Chrápání je neškodné

Chrápání může být známkou závažnějších zdravotních problémů, jako je třeba spánková apnoe čili život ohrožující stav. Spánková apnoe často způsobuje, že na moment přestanete dýchat, a to ve chvíli, kdy se tělo snaží obnovit hladiny kyslíku v krvi. Tento proces namáhá kardiovaskulární systém, což může vést k srdečním problémům nebo dokonce k infarktům srdce.

Spánkový dluh lze srovnat

Týdenní spánková deprivace se stává alarmujícím trendem a mnoho lidí se odpočinek snaží dohnat aspoň o víkendu. Je to ale dobře? Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že je to možné, výzkumy ukazují, že spaní přes víkend nekompenzuje týdenní vyčerpání. Navíc chronický spánkový dluh ohrožuje imunitní systém.

Za únavu během dne vždy může ponocování

Je snadné obviňovat špatný noční spánek za pocit vyčerpání během dne, ale faktem je, že denní ospalost není vždy spojena s celkovou úrovní spánku. Nevysvětlitelné vyčerpání může být důsledkem mnoha zdravotních stavů, včetně spánkové apnoe, narkolepsie a dalších potíží. Proto pokud se únava stane chronickou, obraťte se na odborníka.

Prášky na spaní nejsou nebezpečné

Prášky na spaní patří k těm nejčastěji předepisovaným lékům na celém světě, ale to neznamená, že jsou bezpečné. Jisté vědecké práce naznačují, že se mohou podílet na vzniku rakoviny.

Nepotřebujete spánkový režim

Klíčem k úspěchu je každodenní rutina. Osvědčuje se začít s procesem usínání již hodinu před odchodem do postele. Pomáhá teplá koupel, bylinkový čaj, absence modrého světla (odložení mobilů či tabletů). Čím pevnější režim, tím klidnější usínání a lepší kvalita spánku.

Sledování televize nemůže ublížit

Pokud se snažíte usnout, jednou z konvenčních technik je zapnutí televize. Tato strategie však není tak úspěšná, jak se zdá. Televize vyzařují vlnové délky modrého světla, které snižují produkci hormonu melatoninu a narušují biologické hodiny. Z tohoto důvodu některé průzkumy ukazují souvislost mezi vysokou „spotřebou“ televizních dýchánků a depresí. Stejně jak ovšem vadí i jakékoli blikající světlo a konstantní hluk v pozadí. I na tohle si dejte pozor.





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba