Sezona virových onemocnění a nachlazení stále nebere konce. Chladné dny a změny teplot jsou pro náš organismus zatěžkávací zkoušku, která společně s nedostatkem slunečního svitu a poklesem naší energie dává zabrat i našemu imunitnímu systému. Jak imunitu posílit, aby odolala náporu bacilů?
Otužujte se
Postupným otužování posílíte nejen svou imunitu, ale celkově podpoříte svůj metabolismus. Při otužování se navíc vyplavují i endorfiny (hormony štěstí), takže se vám v pochmurných dnech zlepší i nálada. A jak na to? Nemusíte se hned vrhat do prvního rybníka nebo řeky, začněte postupně ve sprše. Přidávejte a ubírejte teplou vodu, až vydržíte pod proudem studené vody. Nejlepší je zařadit otužovací rituály hned po ránu.
Jezte ovoce a zeleninu, nadopujte se „céčkem“. S citrusy ale opatrně
Pomeranče, mandarinky, citrony a další citrusy jsou plné vitaminu C, ale pozor tropické ovoce naše tělo ochlazuje, přestože je dávka vitaminů pro náš organismus a imunitu prospěšná, vyhněte se jim, pokud je venku pod nulou. Jinak si je dopřávejte klidně samotné, formou fresh juiců, jako neslazené limonády nebo třeba do čajů. Ještě větší nálož vitaminu C pak tělu dodá rakytník. Ten můžete zkusit formou tinktury, olejů nebo pro děti i ve formě lízátek. Vitaminy C pak kromě ovoce najdete i v zelenině, například v červené paprice, brokolici nebo růžičkové kapustě.
Dopřejte tělu další vitaminy, sílu mají i výtažky z rostlin
„Během chřipkových období je důležité posilovat imunitu nejen dostatečným přísunem vitamínů, ale také správně zvolenými výtažky z rostlin a bylinek. Ty jsou vhodné ve formě olejů, jako je například měsíčkový nebo rakytníkový olej, vhodná je také echinacea, kterou lze užívat v různých formách – jako čaje nebo tinktury. Imunitu oslabuje také nedostatečný spánek a zvýšený stres. Doporučuji proto kombinaci rostlin a vitaminů jako jsou například extrakty z černého bezu a křenu, ale také vitamin B12 přispívající ke snížení míry únavy a vyčerpání,“ říká PharmDr. Petr Fifka.
Sledujte nás na sociálních sítích: