Že bez přímého slunce se nedá nic pěstovat, proto si nemůžete dělat žádné zahradnické ambice? Ale kdepak! Za trochu stínu vám poděkuje petržel, máta nebo jahodník! Vybrat si můžete i z jejich léčivých účinků.
Aby rostliny mohly prosperovat, potřebují ke svému životu světlo a sluneční paprsky. Tedy alespoň se to říká. Jenže co když k pěstování bylinek a léčivek máte na svém balkoně či zahrádce k dispozici pouze stinná místa? Ani tak si nemusíte zoufat. Existují totiž druhy, které takové podmínky vítají! Inspirujete se například těmito?
Petržel. Ta klidně snese i tmu
Petržel je velice oblíbeným ochucovadlem, protože se dá přidat do řady pokrmů, a to včetně polévek, omáček, těstovin, zálivek i mletých mas. Její listy osvěžují dech, ale fungují i jako hojivý obklad po bodnutí hmyzem. Konzumace této zelené krásky pomáhá při močových kamenech, menstruačních potížích i problematickém trávení. Obsažené složky také podporují obranyschopnost těla, chrání buňky před rakovinovým bujením, detoxikují tělo a posilují kosti. Petržel dává přednost částečnému stínu, přičemž vám bude vděčná za stále vlhkou půdu.
Nebojte se ani výsevu máty
Podobné požadavky jako výše zmíněná petržel má i máta, která si s polostínem bez problému poradí. Proč je dobré mít ji po ruce? Svěží léčivka urychluje metabolismus, čistí krev a uvolňuje křeče. Známá je i tím, že působí dezinfekčně, potlačuje migrénu a příznivě ovlivňuje nervový systém, zatímco je považována za mírné afrodiziakum. Záchranné lano hodí i v případě bolavého zubu, stačí ji vylouhovat ve vodě a kloktat získaný čaj.
Jahodník? Také možnost
Dalším ukázkovým příkladem, kterému absence přímého slunce nijak zvlášť nevadí, je jahodník. Ten má svíravé, močopudné a baktericidní účinky, které přijdou vhod při řešení problémů spojených s močovými cestami. Tím to však zdaleka nekončí. Tato bylina se skvěle uplatní také při průjmech a cévních obtížích. Doporučována je také v případě hemoroidů a různých zánětlivých onemocnění.
Sledujte nás na sociálních sítích: