Sladké brambory, neboli batáty, lahodí oku a díky látkám, které jsou v nich obsažené, i vašemu zdraví. Vařené, na kaši nebo pečené v troubě – sladké brambory, které stejně jako ty klasické pocházejí ze Střední Ameriky, se dají připravit na mnoho způsobů. Díky svému sladkému aromatu dodávají mnoha pokrmům to něco navíc, a kromě toho jsou v obchodě k dostání po celý rok. Proč tedy dávat batáty na talíř častěji?
Batáty obsahují velké množství zdraví prospěšných látek – například vitamin C, který chrání imunitní systém, nebo vitamin B6, který pomáhá v boji proti onemocněním srdce, ale třeba i při depresi.
Obsahují zdravé uhlohydráty
Místo takzvaných jednoduchých cukrů, které vystřelí cukr v krvi do výšin, a pak vedou k nájezdům na ledničku, jsou sladké brambory bohaté na složené cukry. Protože tělo potřebuje několik hodin na jejich zpracování, vydrží vám pocit zasycení docela dlouho. A tak vlastně batáty přispívají i k hubnutí.
Mají hodně betakarotenu
Jejich zářící oranžová barva pochází, stejně jako u mrkve, z rostlinné látky betakarotenu. Tento účinkuje antioxidačně a chrání buňky před volnými radikály, které zapříčiňují proces stárnutí. Sladké brambory jsou tím pádem skutečným anti-age jídlem. Kromě toho je betakaroten předstupněm vitaminu A, který zlepšuje zrak.
Mají nízký glykemický index
Glykemický index potravin vypovídá o tom, do jaké míry obsažené uhlohydráty zvyšují obraz krevního cukru. Hodnota pro batáty je 11 (jen pro srovnání – obyčejné brambory mají hodnotu 15) – cukr se tedy do krve uvolňuje jen velmi pomalu. Nízký index pomáhá při prevenci nadváhy a diabetu.
Dají se jíst i syrové
Díky jejich skvělému složení vitaminů a minerálních látek jsou sladké brambory chutnou a zdravou součástí pokrmů, jako jsou polévky a zeleninové směsi. Kdo ale večer nemá čas na vaření, nemusí se této zeleniny vůbec vzdát. Sladké brambory jsou totiž vhodné i ke konzumaci za syrova, třeba v salátech.
Sledujte nás na sociálních sítích: