Repelenty patří mezi běžný sortiment drogerií. Věnujete ale dostatečnou pozornost jejich složení? Prý mohou způsobit nevolnost, těžké alergické reakce, nebo dokonce rakovinu. To ale nelze říct o kokosovém oleji, který má překvapivé repelentní účinky!
Ať už milujete dlouhé procházky v přírodě nebo si rádi jen tak posedíte na vlastní zahradě, jedno je jisté – nikdy nebudete sami. Společnost vám teď budou dělat klíšťata, komáři i mouchy. Chcete se jim ubránit pomocí repelentu, který jste si tuhle přinesli z drogerie? Možná to není úplně ten nejlepší plán protiútoku…
Hrozby, o kterých byste měli vědět
Do repelentů se za účelem ochrany proti hmyzu přidává několik látek, a to včetně složky DEET. To je nažloutlá olejovitá kapalina, která se v zemědělství původně využívala jako pesticid. Postupem času se však přišlo na její repelentní účinky, což z ní udělalo nejrozšířenější a zároveň nejvíc nebezpečnou přísadu jmenovaných produktů. A ano, dáváte si ji tedy běžně na kůži i vy. S jakými riziky?
Nevolnost? To je to nejmenší
DEET je bohužel spojován s různými kontroverzemi i vedlejšími účinky, jako jsou například kožní vyrážky, bolesti hlavy, nevolnosti, závratě a problémy se soustředěním. Jde totiž o sloučeninu, jež je toxická pro centrální nervový systém, jak praví poznatky studie provedené na francouzské University of Angers. Odborníci se domnívají, že jeho častější použití může zapříčinit i těžké alergické reakce a nespavost, stejně jako zvýšené riziko rakoviny. No ale co s tím?
Dejte šanci kokosu
Ze závěrů výzkumu amerického ministerstva zemědělství vyplývá, a teď se něčeho podržte, že mastné kyseliny obsažené v kokosovém oleji celkem spolehlivě odpuzují hmyz. A ve srovnání s karcinogenem DEET prý dokonce mnohem lépe, neboť jejich účinnost přetrvává v průměru 96 hodin. Pro maximální efekt vědci doporučují smíchat kokosový olej ještě s esenciálními oleji. Mezi ty nejúčinnější podle nich patří citronella, eukalyptus, hřebíček, levandule, cedrové dřevo a máta. Zkusíte tento recept i vy?
Sledujte nás na sociálních sítích: