Dětem začaly školní povinnosti a rodičům každodenní chystání svačinek. Nejde jen o to malé školáky zasytit, ale zároveň zajistit jejich zdravý vývoj – a pohodové učení. Dáme vám tipy, co jim přihodit do batůžku tak, aby si děti pochutnaly a vy jste udělali vše pro jejich zdraví...
Ovoce hraje prim!
Ovoce hraje v jídelníčku dětí nezastupitelnou roli – dodává jim vitaminy, vlákninu, ale také tekutiny. Má čisticí účinky a doplňuje energii. Nemělo by proto chybět každý den ve svačinovém boxu. Vyzkoušet můžete i ovocné mixy, anebo atraktivní špízy, které vypadají doslova lákavě!
Zeleninové hody
Stejně jako ovoce, ani zelenina by neměla ve složení správného jídelníčku školáků chybět. Jak jim ji ovšem naservírovat tak, aby pro ně byla „in sváčou“ a nikoli „nutným opruzem“? Můžete například vsadit na zeleninové hranolky (podlouhlé proužky nakrájené mrkve, okurky, papriky či kedlubny), které lze máčet v různých dipech. Dalším tipem jsou různé druhy salátů, kde je možné popustit uzdu fantazii a nakrájené kousky zeleniny doplnit různými typy sýrů a zálivkou.
Mléčné výrobky pro zdravé kosti
Výrobky z mléka jsou další neodmyslitelnou součástí zdravého stravování. Jsou zdrojem vápníku, který prospívá správnému růstu kostí, ale i bílkovin a vitaminů (zejména D). Vhodný je například jogurt, ale také například pomazánka z tvarohu či zakysané smetany, tvarohové dezerty, anebo různé druhy sýrů.
Sendvič, ciabatta nebo panini
Tato svačina zasytí i pořádné jedlíky! Přizpůsobit ji můžete chutím vašich dětí, ale neváhejte občas přidat i nevšední ingredienci jako jsou například sušená rajčata. Nezapomeňte také na
„něco zdravého zeleného“ – třeba ledový salát, čerstvý listový špenát, rukolu... A aby byla plněná ciabatta či panini pěkně křupavé, dejte je na chvilku opéct do toustovače či kontaktního grilu. Zapečením bude pokrm také lépe držet pohromadě...
Tip: Práci s čistěním si ušetříte, když do toustovače či kontaktního grilu vložíte pečicí papír.
Sladká dobrota
Sladká jídla by se neměla stávat pravidelnou dětskou svačinkou, protože cukr může narušovat schopnost soustředění a způsobovat tak dětem potíže při učení. Čokoládové tyčinky nebo sušenky plné palmového oleje možná malí školáci rychle slupnou, ale rozhodně se nejedná o výživu, která by pro ně byla při časté konzumaci prospěšná. Když už jim chcete dopřát něco sladkého, raději sami něco upečte – budete tak mít pod kontrolou, kolik cukru dobrota obsahuje a také můžete nezdravé pochutiny nahradit zdravými...
Slané pečení
Chcete-li úplně eliminovat cukr, můžete se pustit i do pečení slaných pochoutek. Vytvořit můžete koláče, buchty, ale i muffiny.
Rychlé pomazánky
Jsou hotové raz dva, a přitom tak dobré. Navíc je můžete vytvořit z takových pochutin, které mají vaše děti rády, od vajíček přes tuňáka po zeleninu. Zkuste ale také experimentovat přidáváním nových ingrediencí jako jsou kousky mandlí nebo červená řepa. A nezapomeňte rovněž na bylinky – ideálně ty čerstvé! Dodají pomazánkám novou netradiční chuť... Jako základ lze využít tvaroh, máslo, zakysanou smetanu, ale i různé druhy sýrů.
Co dát dětem k pití?
Dodržování pitného režimu je pro školáky velmi důležité, protože u dětí může rychle docházet k dehydrataci, obzvlášť v teplých měsících. Nejvhodnější pro doplňování tekutin je obyčejná voda, kterou lze dochutit například přidáním čerstvého ovoce (např. pár kapek limetky či pomeranče, vymačkanou šťávou z jahod nebo melounu...), anebo máty. Nic nezkazíte ani neslazeným čajem. A pro zpestření lze dětem nabídnout také kvalitní jogurtový či syrovátkový nápoj anebo zákys.
Kam „sváču“ uložit?
Používejte nízké plastové krabičky s dobře těsnícím víkem, dbejte také na to, aby nebyly zbytečně veliké. Ideální je, když lze útroby rozdělit na různé části a oddělit tak jednotlivé složky svačiny. Pokud budete přenášet dipy, pokrmy s máslem či pomazánkou, jogurt anebo ovoce či zeleninu, a budete je chtít uchovat studené i během horkých dnů, vsaďte na termonádoby, které zachovají jejich teplotu a čerstvost. Na pití jsou zase vhodné termosky.
Sledujte nás na sociálních sítích: