Prostreno.cz

V posteli nejste nikdy sami

Sezona roztočů se blíží! Když trávíte čas doma, víte, co se opravdu skrývá v útrobách vašeho domova? Světové organizace WHO odhaduje, že až 90 % času trávíme v budovách. A vzhledem k tomu, že se blíží zima a v některých částech světa přetrvává karanténa, toto číslo se bude ještě zvyšovat. Roztoči a jejich výkaly jsou celosvětově nejčastějšími příčinami alergických onemocnění. Kolik toho ale víme o těchto mikroskopických tvorech?

Co jsou roztoči?

Roztoči domácího prachu jsou mikroskopičtí pavoukovci, které lze najít v domácnostech po celém světě. Jejich průměrný životní cyklus je 65–100 dní a během této doby vyprodukují přibližně 2000 fekálních pelet a prostřednictvím slin vylučují ještě více bílkovin – obojí může vyvolat alergie a ovlivnit vaše zdraví.

Ve skutečnosti jsou alergeny roztočů nejběžnější příčinou alergických onemocnění na celém světě a rozsáhlá expozice alergenů (včetně roztočů) v interiéru během raného dětství je spojována s astmatem.

Od května do října probíhá rozmnožovací sezona roztočů, přičemž samice tohoto druhu snáší mezi 60–100 vejci. To znamená, že počet roztočů ve vaší domácnosti roste a koncentrace alergenního materiálu může být značně vysoká. Ale i když roztoči v zimě odumírají, alergeny, které produkují – včetně stolice, částí těla a slin – zůstávají.

„Jakmile se venku ochladí, máme tendenci trávit více času uvnitř a méně často větrat své domovy,“ říká Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson. A co víc, prach je dostatečně lehký, aby se dostal do ovzduší. Když zapneme topení, proudy vzduchu mohou rozvířit výkaly roztočů a alergeny v našem domě. Z tohoto důvodu mnoho alergiků zjišťuje, že se jejich příznaky alergie v zimních měsících zhoršují.

„Začátek podzimu je proto ideální čas na odstranění a snížení přítomnosti prachu a alergenního materiálu ve vašem domě. Ve skutečnosti je podzimní úklid stejně důležitý jako ten jarní,“ říká Gem McLuckie.

Zbytky kůže

Roztoči se primárně živí částečkami odumřelých kožních buněk lidí i zvířat. V průměru lidé ztrácí 2 g kůže denně, a ještě více v noci, kdy tření způsobuje vylučování odumřelých buněk. Potřebné živiny mohou roztoči také získat z jiných úlomků z domácnosti, jako jsou rybí pokrmy, houby a drobky.

„Kde v domácnosti trávíte nejvíce času, tam také ztratíte nejvíce kůže. Zde s největší pravděpodobností najdete také největší množství roztočů,“ uvádí Gem McLuckie a dodává: „V posteli strávíme třetinu našeho života. Ve skutečnosti tedy většina z nás pravděpodobně spí v lůžku plném výkalů roztočů.“

V jedné matraci mohou být skutečně miliony roztočů. Studie z roku 2003 zjistila detekovatelný alergen roztočů v postelích u asi 84 % dotazovaných amerických domácností, v Evropě byl nalezen v 68 % domovů.

„Je také běžné najít více roztočů v postelích a lůžkovinách lidí, kteří trpí suchou pokožkou, protože jejich odpadlé kožní buňky mají snížený obsah lipidů, což je oblíbené jídlo roztočů,“ doplňuje Gem.

Roztočům domácího prachu se daří v teplých, vlhkých a tmavých podmínkách, zejména tam, kde je vlhkost kolem 70 % a teploty stoupají nad 25 stupňů Celsia. To znamená, že oblasti, v nichž se potíme, dýcháme a sdílíme své tělesné teplo, jsou dokonalým domovem pro roztoče. Pohovky, matrace, postele pro domácí mazlíčky a jiné bytové textilie jsou úrodnou půdou pro roztoče, zejména v období rozmnožování.

„Jen málo roztočů dokáže přežít při vlhkosti nižší než 45 %. Snížení úrovně vlhkosti po dobu jedné a půl hodiny denně může roztoče zahubit,“ vysvětluje Gem. Vařením jídla nebo horkou sprchou lze však snadno udržet vysokou vlhkost v našem domě, zejména v zimě, kdy máme tendenci větrat o mnoho méně. Proto po těchto činnostech otevřete okna nebo použijte ventilátor.

Dopad na naše zdraví

„Roztoči sami o sobě nejsou nebezpeční,“ ujišťuje Gem. „Škodlivý alergen, který vytvářejí, pochází z proteinů přítomných v jejich fekáliích a fragmentech těla. A to může mít značný dopad na zdraví pro ty, kdo žijí v domácnostech, kde jsou kolonie roztočů přítomny.“

Mnoho z nás zná výtok z nosu, slzení očí a svědění v krku po přesunutí starého zaprášeného oblečení. Tento jev ovšem představuje pouze mírnou reakci na alergeny roztočů. U některých jedinců však může být dopad závažnější.

Pozitivní testy na alergie na roztoče jsou extrémně časté u lidí s astmatem, různými typy dermatitidy a častými infekcemi dutin. Studie také naznačují, že vystavení vysokým hladinám roztočů, zejména v raném věku, zvyšuje riziko vzniku alergie na roztoče a astmatu.

Co můžete udělat pro boj proti roztočům ve svých domovech?

Nechte roztoče vyhladovět

Snížení množství úlomků kožních buněk ve vaší domácnosti minimalizuje primární zdroj potravy roztočů a brání jim v exponenciální reprodukci během sezony roztočů. Vysajte svou matraci na obou stranách pomocí přístroje s pokročilým filtračním systémem, stejně jako pohovky a další čalounění.

Mějte pod kontrolou úroveň vlhkosti

Roztoči se hydratují absorpcí vody ze vzduchu, takže udržování relativní vlhkosti pod 45 % při pokojové teplotě většinu z nich zabije. Často provětrávejte ložní prádlo a přikrývky a také větrejte otevřením okna nebo pomocí čističe vzduchu filtrovaného pomocí HEPA filtru. Nezapomeňte použít odsávací ventilátor po sprchování nebo také při vaření, protože i snížení úrovně vlhkosti po dobu jedné a půl hodiny denně může roztočům domácího prachu zamezit přežití.

Ovládejte teplotu

Roztočům se daří při teplotách 25 stupňů Celsia, takže zajistěte, abyste ve svých domovech často vysávali v teplejších částech domu, jako jsou například pelíšky pro domácí mazlíčky, pohovky nebo matrace. Praní ložního prádla nebo jiného měkkého materiálu při teplotě 60–90 stupňů Celsia také ničí alergeny.

Tip na závěr

Nezapomeňte, že roztoči a jejich výkaly jsou mikroskopické. Pokud tedy doma vidíte prach, roztočům se u vás již možná daří!





Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba