Jednorázové či látkové roušky se opět staly naším každodenním společníkem. Podle aktuálního průzkumu je nosí 97,8 procenta české populace. Většinou se jedná o roušky látkové, často podomácku vyrobené. V čem však Češi pokulhávají, je správná péče o ně. Poradíme vám, jak na to!
Základní pravidla
Podle aktuálního průzkumu agentury IPSOS pro společnost Respilon si 40 procent lidí roušku mění jen jednou denně, a 15 procent lidí dokonce jen jednou za týden. Správně by se měla rouška měnit za novou po každém použití, jejich nositelé by se neměli obličejové části vůbec dotýkat a ani si stejnou roušku opakovaně sundávat a nasazovat. Takovým počínáním se nejenže snižuje vlastní účinnost roušky, ale navíc patří kontakt rukou s kapénkami obsahujícími virové částice COVID-19 a následný dotyk v oblasti obličeje k častým způsobům přenosu onemocnění.
Průzkum také ukázal, že více než třetině oslovených respondentů nošení roušky vadí. Nejčastěji si však stěžují na to, že se jim v nich špatně dýchá, a také na náročnou péči. Na nutnost sterilizace a praní látkových roušek si stěžovala pětina účastníků průzkumu. Přitom správná manipulace a vyvařování je pro účinnost roušek v zastavení šíření viru zásadní.
Dezinfekci je dobré nosit stále při sobě
Lidé si také často neuvědomují, že při manipulaci s rouškami je potřeba mít čisté ruce. Když se pohybují v MHD nebo v obchodech, většinou nemají možnost si ihned po dotyku rizikového místa umýt ruce teplou vodou a mýdlem. Proto je nanejvýš praktické mít s sebou v tašce dezinfekci ve spreji či gel v menším balení, které s sebou každý může nosit celý den.
5 tipů, jak snadno pečovat o roušku
Vzhledem k aktuálnímu vývoji počtu nakažených se zdá, že nošení roušek z našich životů jen tak nezmizí. Proto možná leckomu přijdou vhod tipy, jak o ně dobře pečovat a zároveň si nepřidávat práci.
- Noste u sebe dva dostatečně velké uzavíratelné plastové sáčky. V jednom budou připraveny čisté roušky, do druhého pak lze odkládat ty použité. Potenciálně infikované roušky nikdy nedávejte přímo do kapsy nebo do kabelky. Po příchodu domů odkládací sáček vydezinfikujte.
- Pro vyvařování roušek nemusíte stavět obří hrnec s vodou na plotnu. Zvládne to parní, ale také běžná pračka. Stačí, když nastavíte teplotu alespoň na 60 stupňů a použijete dezinfekční přípravek na prádlo. Pro větší jistotu můžete roušky před vypráním také postříkat dezinfekčním sprejem.
- Použité roušky nezkoušejte dezinfikovat v mrazáku nebo mikrovlnce. Účinnost těchto metod se nepotvrdila, a navíc by látka v zapnuté mikrovlnce mohla začít hořet. Možnou alternativou klasického vyvařování je použití sterilizátoru na dětské lahve, který roušku dezinfikuje parou.
- Pokud si roušky šijete nebo kupujete, volte ty, které mají zapravené švy a netrčí z nich nitě. Vyvařování a časté praní je pro každou látku náročný proces a nezapravené okraje látky se velmi často třepí.
- Po vyprání roušky by mělo následovat žehlení, stejně dobře však poslouží i sušení v sušičce na bavlněný program.
Sledujte nás na sociálních sítích: