Užíváním antibiotik si můžeme na dlouhou dobu narušit rovnováhu ve střevní mikroflóře. To je už dnes známý fakt a hodně nám při tom pomáhá doplňování laktobacilů. Ovšem bakteriální nerovnováha může vést až k nadváze. Jak?
V principu jsou antibiotika pro medicínu požehnáním. Od roku 1942, kdy první pacient dostal penicilín, dokázaly tyto léky zachránit tisíce lidských životů a vyhladily nebezpečné nákazy. Ale bohužel postupně se jejich používání nevztahuje jen na život ohrožující onemocnění, ale bývají předepisovány nepromyšleně, až příliš velkoryse a lhostejně i při tak banálních nemocech jako jsou například jednoduchá nachlazení.
Antibiotiky se vykrmují hospodářská zvířata
Antibiotika silně a dlouhodobě narušují bakteriální rovnováhu, protože zpravidla nerozeznávají přátelské a nepřátelské. Ale mají i další vlastnosti, které někteří zemědělci rádi a už roky využívají: tloustne se po nich. Od padesátých let se používala antibiotika v malých dávkách na vykrmování hospodářských zvířat. Vědci tehdy objevili, že v malých dávkách dokážou antibiotika podpořit krmný účinek. To znamená, že s medikamenty přibírají zvířata na kilogram krmné směsi více váhy. A díky tomu má maso vyšší cenu. Proč to ale tak funguje, nebylo dosud jasné.
V hlavní roli mikrobiom
A i u lidí, kteří mají sklony k nadváze, si střevní bakterie vytáhnou z jídla mnohem více energie než u těch hubených. Změní-li se složení střevní mikroflory například právě díky užívání antibiotik, může se změnit i naše látková výměna. Kolik kalorií denně přijmeme závisí tedy nejenom na to, co máme na talíři, ale především na tom, jak efektivně pracují naši spolubydlící ve střevech.
Sledujte nás na sociálních sítích: