Existuje mnoho způsobů, jak spálit kalorie. Ale před drastickou změnou stravy nebo zahájením jakéhokoli cvičebního režimu musíte mít plán. Sestavte si ho na míru, neztraťte motivaci a zbavte se tuků rychlostí blesku!
Zdravý dospělý jedinec potřebuje pro základní tělesné funkce 2000 kalorií, díky kterým dýchá, přijímá a zpracovává potravu, chodí a obecně existuje. Jestliže je denní energetický příjem v rovnováze s výdejem, tělesná hmotnost zůstává na stejných hodnotách. Jakmile však výdej energie příjem převýší, tělo začne hubnout. Zrovna o tohle teď usilujete?
Nepodvádějte!
Nejdříve zjistěte, jak na tom zrovna jste, a začnete si zapisovat vše, co přes den sníte a vypijete. Nic nevynechávejte. Každé jablko, čokoládová tyčinka i káva s mlékem musí mít na seznamu své místo. Pro přesnou představu, o jakou energetickou zátěž se jedná, vám poslouží kalorické tabulky potravin a nápojů. Všechny dobroty porovnejte. Z výsledného čísla, které díky tabulkám získáte, pomyslně odkrojte 2500–3000 kJ. Ty při hubnutí musejí pryč. Jak se jich zbavit?
Zvažte se a přeměřte
Pro začátek je třeba zaměřit se na snížení příjmu kalorií a intenzivní cvičení, při kterém spálíte asi tak 1000 kalorií. Tím se vytvoří kalorický deficit a podhoubí pro okamžité spalování tuků. (Začátečníkům, kteří s redukcí váhy začínají, se tuky spalují rychleji než ostatním.) Cílem je zhubnout půl kila až jeden kilogram týdně. Pomalejší, postupné hubnutí totiž předchází dlouhodobým zdravotním komplikacím. Po ruce mějte váhu a metr. Zvažte se a přeměřte, ať můžete sledovat, jak postupujete.
Když se poprvé zvednete z gauče
Velmi efektivní je kupříkladu běh, při kterém organismus spálí 850 kalorií za hodinu. Budete však muset běžet 4 hodiny, abyste se oněch 3000 kalorií zbavili. Proto je tak důležité dbát i na redukční jídelníček. Hodinové plavání spálí 700 kalorií, squash trvající stejný čas se postará o úbytek 850 kalorií, intenzivní jízda na kole představuje minus 850 kalorií. Vhodný je ale i tanec, pilates, jóga nebo HIIT, tedy intenzivní intervalový trénink, při kterém se střídá cvičení o vysoké zátěži se cvičením o nízké zátěži či s úplným odpočinkem (lze praktikovat i doma před televizí). A jak je to s jídelníčkem?
Jak často stoupat na váhu?
Zajistěte, aby vaše tělo dostalo potřebnou výživu i přes pokles kalorií. Jezte zeleninu a celozrnná zrna s vysokým obsahem vlákniny, ale nízkým obsahem kalorií. Dopřávejte si osvěžující nápoje, jako je zelený čaj, který podporuje metabolismus, po ránu pijte sklenici vody s citronovou šťávou. Zařaďte do své stravy libové maso jako zástupce bílkovin.
Fyzické aktivity střídejte, proměňujte, navyšujte či snižuje podle potřeby a denního energetického příjmu. Není to věda. Za pár dní či týdnů vám pohyb přiroste k srdci a první pozitivní výsledky zajistí motivaci a chuť pokračovat. Měřte se a važte jednou týdně vždy v určitou část dne, ideálně ráno před snídaní. Častější „kontroly“ se z psychologického hlediska nedoporučují.
Sledujte nás na sociálních sítích: