Alkohol konzumovaný v rozumné míře už dávno není považován za metlu lidstva a nebezpečnou zdravotní hrozbu. Třeba takové šampaňské prý chrání mozkové buňky před poškozením a tím upevňuje paměť! Otázkou však je, komu vlastně…
Symbol luxusu, okázalosti i výjimečných okamžiků. To je šampaňské víno, které se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne, což je zásada, jež je v Evropské unii zakotvena ve statutu chráněného místa původu. Jeho samotná historie je pak poměrně spletitá. Traduje se, že bublinky ve víně objevil benediktýnský mnich Dom Pérignon, a to zcela náhodou. Zpočátku z nich prý nebyl nadšený, ovšem později si začal uvědomovat jejich potenciál, čemuž přizpůsobil i výrobu korkových zátek. A to tehdy ani netušil, že má v rukou i hrdle lék, který upevňuje paměť…
Sklenka na předpis?
Dát si čas od času trochu šampaňského vůbec není špatné. Alespoň tedy ze zdravotního hlediska. Tvrdí to britští vědci z University of Reading, kteří účinkům tohoto moku zasvětili jednu ze svých studií. Její finální analýza k překvapení všech přítomných prokázala, že konzumace šampaňského nejenže zabraňuje demenci, ale zlepšuje i prostorovou paměť. Je to prý proto, že hrozny, z nichž je onen nápoj získáván, mají vysoký podíl fenolických sloučenin, které chrání mozkové buňky před poškozením. Zní to slibně, viďte? Ovšem je tu možná jeden drobný problém a to ten, že docela jistě nejste hlodavec.
Závěr, který se asi nepočítá
Celý výzkum byl totiž proveden pouze na myších, což ho staví do trochu jiného světla. I když se jasně prokázalo, že čtyřnozí pijani „šampíčka“ ve stoprocentní úspěšnosti vždy najdou cestu ze spletitého bludiště, člověk není laboratorní potkan. Takže by na něj šampaňské vůbec nemuselo tak působit, připouští autoři „chlupaté studie“. Aby vám to ale nebylo tak líto, pořád platí, že paměť můžete posilnit třeba středomořskou stravou a jejími obsaženými antioxidanty. Nebo pravidelným pohybem, četbou a dostatkem kvalitního spánku.
Sledujte nás na sociálních sítích: