Pokud trpíte na průjmy, měli byste dbát především na dostatečný přísun tekutin, protože jich tělo hodně ztrácí. Také příjem minerálních látek jako například draslíku je velmi důležitý. Na doplnění tekutin a elektrolytů se ale nehodí asi všechny tekutiny. Co je u průjmu dobré jíst?
Strouhaná jablka
Klasickým prostředkem proti průjmu, který najde doma každý, je nastrouhané jablko. Obsažená vláknina na sebe váže vodu a zhušťuje stolici. Nejvíce se jí nachází ve slupce, proto byste jablka měli strouhat i se slupkou.
Rozmačkaný banán
I banány obsahují hodně vlákniny, a hodí se tak při průjmech. Dobře stravitelný je, pokud ho lehce rozmixujte, nebo rozmačkáte vidličkou.
Vařená mrkev
Další dobře stravitelný zdroj vlákniny je vařená mrkev. Z půl kila mrkve, jednoho litru vody a 3 gramů soli uvaříte rychle mrkvovou polévku, léty osvědčený prostředek proti průjmu.
Ovesné vločky
Ovesné vločky obsahují hodně vitaminů a minerálních látek, které při průjmu tělo ztrácí. Kromě toho jsou vločky lehce stravitelné a obsahují vlákninu, která průjem staví. Při průjmu je však nutné před konzumací vločky nechat nabobtnat.
Suchary
I suchary jsou starým osvědčeným prostředkem proti průjmu. Dodávají energii ve formě sacharidů, aniž by jakkoli zatěžovaly střeva. Pokud zvolíte celozrnnou variantu, pak získáte navíc i důležitou vlákninu.
Rýže
Při vaření vzniká sliz, který váže vodu, takže i rýže působí lehce protiprůjmově. Vařená v osolené vodě dodá tělu navíc nezbytné minerální látky.
Zeleninový vývar
Při velké ztrátě tekutin při průjmu je možné během dne po malých dávkách doplňovat i zeleninovým vývarem. Dodá tělu nejen tekutiny, ale i elektrolyty. Dobré je doplnit ho ještě pitím vody nebo čaje.
Vařené brambory
V bramborách je velké množství draslíku, který tělo při průjmu ztrácí. Navíc je zelenina ve vařeném stavu velmi dobře stravitelná.
Zdroj: life line, healthline, eatthis
Sledujte nás na sociálních sítích: