Prostreno.cz

Kyselé prostředí v těle normalizují jáhly

Proč mám jíst zrní, copak jsem andulka?

Možná jste se i vy už někdy setkali s touto nebo podobnou větou, pokud jste zkoušeli servírovat pokrm připravený z jáhel zarytému zastánci tradičních českých jídel. Ačkoli jsou jáhly jednou z původních plodin konzumovaných na našem území (dříve byly jáhly hojně využívány v kuchyni našich předků – proso bylo velmi oblíbené především u Slovanů), v novodobé české kuchyni jáhly naleznete pouze zřídka, snad kromě „posledního jídla“ na moravských svatbách.

Jáhly přitom patří vedle pšenice a ječmene k nejstarším kulturním plodinám vůbec. Až do raného novověku byla v lidské stravě dokonce hlavní obilovinou. Proč z našich jídelníčků postupně vymizela? Jaké zdravotní benefity nám jáhly přinášejí a jak je využít v kuchyni?

Spousta bílkovin i vlákniny

Jáhly ocení především vegani, protože obsahují poměrně vysoké procento bílkovin. Na 100 g nevařených jáhel je to až 13 g bílkovin, čímž se řadí do předních příček obilovin s nejvyšším obsahem bílkovin. Podobně je na tom také oves nebo amarant. Díky poměrně vysokému obsahu vlákniny (8 g / 100 g nevařených jáhel) vás také skvěle zasytí, proto jsou jáhly ideální volbou pro přípravu snídaně.

Jáhly jsou rovněž bohaté na nejrůznější potřebné minerály, z nichž zmíníme například zinek, který napomáhá hojení ran i regeneraci svalových tkání, hořčík a fosfor, díky čemuž jsou jáhly tou správnou volbou pro lepší zvládání stresu, nebo zmírnění napětí i křečí, pokud aktivně sportujete. Jáhly se obzvlášť doporučují jíst v období vyčerpání, v případě chudokrevnosti nebo během detoxu.  Jsou vhodné pro každého, kdo má problémy s trávicím systémem, játry, ledvinami nebo žlučníkem.  A snad největší výhodou jáhel je nepřítomnost lepku.

Napomáhají snižovat kyselé prostředí v těle

Jáhly jsou zásadotvorné, proto jsou vhodné ke konzumaci při překyselení organismu, možná jste o tom již slyšeli. Co to přesně znamená?  Překyselení organismu je v současné době jedním z nejnebezpečnějších degenerativních zdravotních problémů vůbec. Zdraví (neboli stav bez nemoci), je totiž bezprostředně závislé na rovnováze kyselých a zásaditých látek v těle. Prvotní příznaky překyselení organismu jsou: vyrážky na kůži, bolesti hlavy, alergie, chřipky, problémy s dutinami. Dlouhodobý stav nadbytku kyselin pak způsobuje či zhoršuje drtivou většinu chronických nemocí. Dá se tedy říci, že jáhly a další zásadotvorné potraviny jsou přímo zlatým klíčem k našemu zdraví.  Dále mají jáhly blahodárný vliv na vylučovací systém. Působí mírně močopudně, díky čemuž nedochází k zadržování moči v močovém měchýři a zabraňuje tak množení bakterií.

Jak na přípravu jáhel?

Jáhly je potřeba před vařením spařit horkou vodou (klidně několikrát) a poté v dvojnásobném množství čerstvé vody uvařit do měkka. Spaření jáhel eliminuje hořkost a nevábný zápach při jejich vaření. Jáhly po uvaření načechrejte vidličkou a buď rovnou konzumujte, nebo po vychladnutí uložte do uzavíratelné nádoby a skladujte v lednici pro další použití. Jáhly využijete jako přílohu místo rýže či kuskusu, nebo je můžete přimíchat jako součást do jiné přílohy. Jáhly můžete také zapéct se zeleninou a tofu, rozmixovat v mixéru s trochou rostlinného mléka do konzistence kaše a ozdobit ořechy a sušeným ovocem, nebo zkusit upéct tradiční jáhelník.

Zdroje: medium.com, allnature.cz, flora.cz, jakvkuchyni.cz





Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Tousty k snídani

40min
(41 hlasů)

Croissanty s vanilkovým krémem

2h a 10min
(38 hlasů)

Fitness palačinky

15min
(1 hlasů)
Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba