Sezamový olej vylepší každý salát, marinádu, pomazánku i sladký dezert. Kromě toho, že je zajímavou gastronomickou přísadou, funguje také jako léčivo. Svědčí srdci, tlumí záněty a ulevuje od bolestí!
Pravděpodobně znáte olej kokosový, olivový, řepkový i slunečnicový. Už jste ale vyzkoušeli ten sezamový? Oblíbený je v čínské, japonské i blízkovýchodní kuchyni. Jak již napovídá název, získává se ze sezamových semínek, přičemž si zachovává většinu jejich vitaminů a minerálů. Jeho chuť je mírně nasládlá, ale poměrně výrazná. Do svých doporučení ho zařadila i tradiční ájurvédské medicína a rozhodně to není náhoda. Dokáže totiž léčit!
Bojovník proti zánětům, co podporuje hojení
Tento olej obsahuje sesamol a sesaminol, tedy dva silné antioxidanty, které mají prokazatelný a silný účinek na zdraví. Působí proti volným radikálům, jejichž hromadění v buňkách vede k zánětům i chronickým onemocněním. Poukazuje na to studie zveřejněná v magazínu The Journal of Medicinal Food. Jeho vnější i vnitřní použití ulevuje při zánětlivých onemocněních kloubů, lokální aplikace rovněž výrazně urychluje léčbu popálenin. Protože je bohatý také na nenasycené mastné kyseliny, které prospívají srdci, může zásadně ovlivnit prevenci srdečních chorob. Jaké další benefity tato mazlavá ingredience nabízí?
Pomoc při nespavosti
Máte-li potíže se spánkem, možná byste si sezam v tekuté podobě měli pořídit. Výzkum publikovaný v časopise The Journal of Alternative and Complementary Medicine prokázal, že pokud si pár jeho kapek člověk ve večerních hodinách nanese na čelo, může si kvalitu nočního odpočinku podstatně vylepšit. Tento prostředek rovněž tlumí bolesti, proto ho lze v krizových případech využít jako masážní přípravek. Mimochodem, klidně se s ním pomažte i před venkovní procházkou. Ukázalo se totiž, že přítomné antioxidanty chrání pokožku před ultrafialovými paprsky. Sezamový olej tedy vlastně funguje jako opalovací krém, který blokuje až 30 procent UV záření.
Zdroje: webmd.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4390211/, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5551541/, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4493737/, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5426739/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21134039/, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4739344/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28619303/, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/
Sledujte nás na sociálních sítích: