Na jakém principu fungují doplňky stravy s veganským kolagenem a má smysl za ně vůbec utrácet? Některá fakta vás asi hodně překvapí.
Kolagen je v centru kosmetické pozornosti už nějakou dobu. Tento protein, který se v těle vyskytuje zcela přirozeně, zachovává elasticitu pokožky, opravuje tkáně a podporuje zdraví i mobilitu kloubů. Asi tak do pětadvacátého roku života jsme všichni požehnáni jeho nadbytkem. Můžeme tedy zvesela ponocovat, pít alkohol a vynechávat opalovací krém, což jsou faktory, které podle odborníků kolagen rozkládají. Máme ho přece dost, tak nač zbytečné drama? Jenže každá legrace jednou skončí…
Milník, který nezdravé návyky neodpouští
Jak se blížíme ke třicítce, začínáme každý rok ztrácet zhruba jedno procento kolagenu. „To přispívá k ochabování pleti a vzniku vrásek a jemných linií. Opalování, spánková deprivace, nedostatečný pitný režim i kouření se na naší kůži projevuje jako nikdy předtím,“ vysvětluje americká dermatoložka Shari Marchbein. Jak zásoby tohoto spojence krásy zase doplnit? Řešení se přímo nabízí. „Lidé se obracejí k doplňkům stravy. Ty obvykle zprostředkovávají hydrolyzovaný kolagen, tedy rozloženou a snadno vstřebatelnou verzi tohoto proteinu, která pochází z živočišných tkání a vaječných skořápek,“ upřesňuje jmenovaná odbornice s tím, že se mnoho výrobců snaží vyjít vstříc veganům a osobám s dietním omezením, proto jsou na trhu i doplňky s rostlinným veganským kolagenem. Nápad je to vskutku dobrý. Ovšem jak je to s účinností?
Mnoho povyku pro nic?
„Cokoli, co se prodává jako veganský kolagen, v sobě kolagen neobsahuje. Bylo by to stejné, jako kdybychom si chtěli dát veganský vývar z kostí. Kolagen se získává ze zvířat, veganský tedy nikdy nebude. Pojďme jednou provždy zničit tento mýtus,“ vyzývá americká nutriční poradkyně Ashley Jordan Ferira. Znamená to tedy, že utrácet za tyto produkty je zcela zbytečné? „Do těchto doplňků se přidávají složky podporující samovolnou výrobu kolagenu, jako je vitamin C nebo zinek. Ošemetné je, že vyčíslení dermatologických výhod tu vůbec není snadné,“ pochybuje losangeleská dermatoložka Ava Shamban. „Pro stejný účinek můžete do své stravy zařazovat určité potraviny. Syntéza kolagenu vyžaduje vitamin C, zinek, glycin, prolin a měď. Tyto látky naleznete v citrusových plodech, paprikách, borůvkách, listové zelenině, houbách, luštěninách, ořechách a kakaovém prášku,“ uzavírá Ava Shamban. No tak to vidíte…
Zdroje: www.thelist.com, www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/, pdf.xuebalib.com:1262/5ipkUam1I908.pdf
Sledujte nás na sociálních sítích: