Pojďte dnes svým střevům udělat radost. Ocení, když jim dáte ochutnat čekankový kořen nebo pšeničné otruby. Nepohrdnou ani česnekem, pampeliškou a banánem!
Když jde o zdraví našich střev, jsou prebiotika, probiotika a postbiotika považována za klíčové hráče. Neméně důležitá je však i rozpustná vláknina. Seznamte se tedy s inulinem, který se střevním mikrobiomem dokáže dělat zázraky!
Tohle střeva chtějí!
„inulin je druh vlákniny, který se nejčastěji vyskytuje v rostlinách. Působí jako účinné prebiotikum, protože bakteriemi žijícími ve střevech bývá velice snadno fermentován,“ popisuje americká registrovaná dietoložka Amanda Sauceda. „V důsledku této fermentace se produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, což vede k pozitivním změnám celého gastrointestinálního traktu,” dodává tato specialistka s tím, že zmíněné kyseliny mají spoustu příznivých účinků, a to včetně ochrany proti zánětům a udržování integrity střevní bariéry. Mimochodem, závěry jisté studie z roku 2017 si inulin spojují i se zlepšenou absorpcí přijímaných minerálů, stimulací imunitních funkcí a pomocí při léčbě diabetu. Ve kterých potravinách ho hledat? Zaměřte se na tyhle.
Čekankový kořen jako zásobárna číslo jedna
Kořen čekanky možná nevypadá kdovíjak atraktivně, ale patří na seznam nejbohatších zprostředkovatelů inulinu, proto mu jeho vizáž rádi odpustíme. Pokud se s jeho přirozeně hořkou chutí „nepopasujete“, před konzumací ho namočte ve vodě. Rázem to budete o něčem jiném! A vy tak získáte báječnou a zdravou ingredienci nejen do salátů. Sluší se dodat, že kořen čekanky je dobrý i na hubnutí. Velké výhody nabízí také kostem, srdci a krevnímu oběhu. Po čem dalším se porozhlédnout?
Pampeliška není plevel!
„Pampelišku lze restovat nebo používat do bylinkových čajů. Dá se z ní připravit i lahodné pesto,“ překvapuje výživová poradkyně Amanda Sauceda. „Kromě inulinu obsahuje také vitaminy A, C a K, stejně jako vápník a draslík,“ upozorňuje tato expertka. No tak to vidíte, jak smetanka lékařská klame tělem…
S česnekem se nešetří
Proti česneku vůbec nic nemáte? No výborně, pak je o inulin postaráno! I toto ochucovadlo ho v sobě totiž ukrývá, a to v hojném množství. Pokud by vás zajímaly další inulinové zdroje, jedná se o pórek, chřest, pšeničné otruby a banány.
Zdroj: www.wellandgood.com, www.college.agrilife.org/talcottlab/wp-content/uploads/sites/108/2019/01/Inulins.pdf
Sledujte nás na sociálních sítích: