Má jasně zelenou barvu, i když se trochu podobá slámě, je bezlepková, obsahuje mnoho cenných živin a zvlášť v období chřipek a nachlazení patří k cenným pomocníkům. Ovšem tohle není jediný důvod, proč je pšeničná tráva tak skvělá!
Co to ta pšeničná tráva vlastně je? Jedná se o čerstvě naklíčené první listy rostliny pšenice obecné, používané jako potravina, nápoj nebo doplněk stravy. Dá se přidávat do smoothie nebo oblíbeného džusu a prý se do povědomí veřejnosti dostala ve 40. let 20. století, kdy ji představila Ann Wigmore, specialistka na syrovou stravu a holistické zdraví. Právě ona věřila, že pšeničná tráva dokáže vyléčit řadu nemocí a detoxikovat tělo. Ostatně, je vynikajícím zdrojem řady vitaminů a minerálů, zejména vitaminů A, C a E, ukrývá v sobě i železo, hořčík, vápník nebo aminokyseliny. A tohle všechno umí!
Může snížit zánět
Zánět je přirozenou reakcí těla, které se brání poškození. Existují dva typy zánětu – chronický a akutní. Akutní zánět je, když se pořezáte na ruce nebo noze. Chronický zánět může pocházet z kouření, vysokého cholesterolu a mnoha dalších stavů – a zkracuje délku života. Jedna studie však ukázala, že pšeničná tráva může inhibovat aktivitu proteinu, který zánět způsobuje (1).
Redukuje hladiny špatného cholesterolu
Cholesterol je voskovitá látka, jež pochází přímo z těla nebo z vnějších faktorů, jako jsou živočišné produkty (maso, sýr nebo mléčné výrobky). Je to něco, co tělo potřebuje, aby správně fungovalo, nicméně příliš mnoho cholesterolu může způsobit problémy, včetně zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění. A teď ta dobrá zpráva. V jedné studii na zvířatech akademici zjistili, že po podání pšeničné trávy došlo ke snížení celkové hladiny „špatného“ LDL cholesterolu (2).
Posiluje imunitní systém
Imunitní systém hraje důležitou roli při udržování tělesného zdraví bez ohledu na roční období. Díky vysokému obsahu antioxidantů v pšeničné trávě, jež ničí aktivity volných radikálů, které jsou spojeny s poškozením membrán, enzymů a DNA (3), má tato superpotravina významný vliv na jeho funkčnost.
Má vysoký obsah chlorofylu
Termín „chlorofyl“ si možná pamatujete z hodin přírodopisu. Je zodpovědný za to, že dává rostlinám zelenou barvu a pomáhá absorbovat energii ze slunce. Čím je rostlina zelenější, tím více má chlorofylu. Chlorofyl se může pochlubit antioxidačními vlastnostmi, zároveň podporuje zdraví pokožky a urychluje hojení ran, také se udává, že vyniká svými protirakovinnými účinky (4).
Upravuje trávení
Vláknina je důležitou živinou, která pomáhá udržovat střeva zdravá. Jedna polévková lžíce pšeničné trávy poskytuje čtyři gramy nebo 14 % denní dávky vlákniny, jejíž nedostatek ve stravě může způsobit zácpu a další gastrointestinální potíže.
Potenciální vedlejší účinky pšeničné trávy
Použití pšeničné trávy nemá žádné významné nepříznivé účinky, ovšem někteří lidé přechodně hlásili nevolnost, bolest hlavy a průjem. Pokud se objeví nějaký z těchto příznaků, je vhodné kontaktovat lékaře.
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8320646/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21485304/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8227682/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6051000/
Sledujte nás na sociálních sítích: