Koření dokáže našim pokrmům dodat neuvěřitelnou chuť, barvu, rozmanitost a vůni, ale je také nabité účinnými sloučeninami, které mají neuvěřitelné zdravotní přínosy.
Koření, ať už ho zamícháte do kari nebo do krémového latté, je dokonalým doplňkem, který posune každé jídlo nebo nápoj na další úroveň. Má ale také značné zdravotní hodnoty. V průběhu historie se koření jako kurkuma a skořice používalo pro své léčivé účinky, protože mají protizánětlivé vlastnosti, které podporují náš imunitní systém a pomáhají snižovat riziko onemocnění, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak.
Jaké koření bychom měli všichni přidávat do svého jídelníčku?
Kurkuma na záněty
Kurkuma má aktivní sloučeninu zvanou kurkumin, silný antioxidant, který se po staletí používá v tradiční medicíně. Může pomoci snížit bolest kloubů u lidí s osteoartrózou (převládající onemocnění kloubů) a může dokonce chránit před srdečními chorobami. Pokud netrpíte artritidou, vyplatí se kurkumu konzumovat, protože kurkumin může pomoci bojovat proti zánětům v těle.
Zázvor na nevolnost
Hlavní sloučenina obsažená v zázvoru je další silný protizánětlivý a antioxidant. Zázvor může být vysoce účinný proti nevolnostem, zejména ranní nevolnosti, a může po pravidelné konzumaci zázvorového prášku u lidí s diabetem 2. typu výrazně zlepšit hladinu cukru v krvi.
Skořice pro stabilní hladinu cukru v krvi
Skořice, aromatické koření s tolika výhodami, může pomoci zlepšit trávení a krevní oběh v našem těle. Jednou z jeho hlavních pozitiv je příznivý účinek na hladinu cukru v krvi.
Česnek na imunitu
Česnek sice není koření, ale často se používá k dochucení pokrmů. Většina z nás česnek miluje a má to dobrý důvod – nejenže jídlo chutná úžasně, ale je také velice zdravé. Je ideální pro zimní měsíce, protože může podpořit váš imunitní systém. Česnekové doplňky měly významný vliv na snížení krevního tlaku u lidí, kteří mají vysoký krevní tlak.
Kajenský pepř pro ochranu před poškozením buněk
Kajenský pepř je jedním z nejpálivějších koření. Naštěstí ho nemusíte přidávat mnoho, abyste získali všechny jeho účinky. Má vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají udržovat naše buňky zdravé a chrání je před poškozením. Navíc kapsaicin, fytonutrient obsažený v kajenském pepři, který mu dodává jeho pikantnost, prokazatelně snižuje záněty v těle, a působí tak preventivně proti chronickým onemocněním.
Zdroj: www.stylist.co.uk/health/top-five-spices-health-benefits/735247
Sledujte nás na sociálních sítích: