Bílkoviny jsou pro zdraví nezbytné, proto byste si na jejich příjem měli dát pozor tak jako tak. Co se stane, když jich budete jíst trochu víc? S největší pravděpodobností zhubnete rychleji a snadněji.
Nadbytečná kila. Kdo je dnes nemá, že? Vy jste se však s těmi svými rozhodli zatočit. Jaký je váš dietní plán? Možná už si pomalu sestavujete seznam potravin, které je třeba z jídelníčku vyřadit. Co kdybyste ale místo toho nějaké naopak přidali? Jde hlavně o štědré zdroje bílkovin, se kterými jde hubnutí jako po másle.
Složka potravy, na kterou se klade velký důraz
Bílkoviny jsou makroživiny, které ve zdraví i optimálním fungování těla hrají klíčovou roli. Pod palcem mají nejen výživu i růst svalů, ale i kondici šlach, kůže a kostí. Zároveň zkracují regeneraci, podporují fyzickou výkonnost a ovlivňují hladinu cukru v krvi. Zasahují také do opravy a tvorby nových tkání, hormonů, enzymů, krevního barviva a trávicích šťáv. Dále pomáhají udržovat stálý osmotický tlak buněk, mobilizují imunitní systém, zamezují krvácení při poranění a do jisté míry usnadňují zvládání stresových situací. Jak vidno, bez proteinů se neobejdete. V zájmu úspěšné dietní mise se jich však vynasnažte konzumovat o poznání více.
Jak bílkoviny přispívají k hubnutí?
Proteiny mají celou řadu zeštíhlujících účinků. Prodlužují totiž pocity sytosti, zlepšují využívání energie a budují svalovou hmotu. Alespoň tak jejich schopnosti popisují závěry studie zveřejněné v magazínu Frontiers in Endocrinology. Další výzkum, tentokrát publikovaný v časopise Nutrition Journal, zase prokázal, že lidé dodržující dietu s vysokým podílem bílkovin mají tendence jíst méně svačin mezi hlavními jídly. Registrován je u nich ale i větší výdej energie a tím i větší úbytek tělesné hmotnosti. Kolik bílkovin byste tedy měli jíst? Vědecká zjištění naznačují, že ideální denní příjem se pohybuje v rozmezí 1,2 – 1,7 gramu bílkovin na kilogram tělesné váhy. Mezi bohaté zdroje těchto živin patří kupříkladu hovězí, vepřové, jehněčí a telecí maso, dále pak drůbež, tučné ryby, vejce, mléko a výrobky z něj tvořené. Zaměřit se můžete i na fazole, čočku, cizrnu, tofu, ořechy nebo semínka.
Zdroje: www.askmen.com, www.livescience.com, www.medlineplus.gov/genetics/understanding/howgeneswork/protein/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6087750/, www.nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-13-97#citeas, mdpi.com/2072-6643/11/1/56
Sledujte nás na sociálních sítích: