Prostreno.cz

Pravda o náhražkách cukru

Jsou náhražky cukru jako agávový sirup, javorový sirup, med nebo stévie opravdu zdravější a ekologičtější? Některé odpovědi vás překvapí.

Mnoho lidí stále častěji volí potraviny s co nejmenším množstvím „cukru“ – bez ohledu na to, odkud celkový obsah cukru v potravině skutečně pochází. Lidé si místo cukru raději vybírají produkty, které obsahují údajně zdravější alternativy.

Řepný a třtinový cukr

Nejrozšířenější cukr u nás, „řepný cukr“, pochází z cukrové řepy a skládá se ze 100% sacharózy. Třtinový cukr je také 100% sacharóza a od řepného se liší pouze tím, že se vyrábí z tropické cukrové třtiny namísto místní cukrové řepy. Cukr je vysoce kalorický a neobsahuje žádné vitamíny. Barva cukru také nic nevypovídá o jeho zdravotních přínosech. Protože většinou nejde o celý třtinový cukr, který je nerafinovaný, ale o barevný bílý cukr.

Agávový sirup

Tato náhražka cukru získává svou sladkost ze směsi fruktózy („ovocný cukr“) a glukózy („dextróza“), díky čemuž má jednu z nejnižších hodnot glykemického indexu mezi přírodními sladidly. Jeho vyšší obsah minerálních látek, stopových prvků a sekundárních rostlinných látek, jako u všech nerafinovaných produktů, znamená, že se uvádí jako „zdravá náhražka cukru“. Aby měl skutečně vliv na zdraví, museli byste ho vypít litry – a to vede spíše ke zdravotním nevýhodám než výhodám.

Med

Před výrobou cukru z cukrové řepy byl med v našich končinách téměř jediným sladidlem. Obsahuje až 85 různých druhů cukru (fruktózu, glukózu, sacharózu, maltózu a další polysacharidy) a je tedy stejně nezdravý jako cukr – s podobným obsahem kalorií!

To, co odlišuje med od krystalového cukru, jsou jeho další cenné složky: pyl, minerály, bílkoviny, enzymy, aminokyseliny, vitamíny a přírodní barviva a příchutě. Med s horkým mlékem je pro svůj mírně antibakteriální a protizánětlivý účinek vhodný například při bolestech v krku.

Když se ale podíváte na obsah složek v miligramech na 100 g medu, rychle vám bude jasné, že byste museli sníst celý sud medu, abyste něj měli užitek! Mnohé z těchto složek se navíc při teplotách nad 40 °C ničí, a proto by byl nesmysl při pečení místo cukru používat med nebo sladit horké nápoje „ze zdravotních důvodů“. 

Javorový sirup

Javorový sirup se často používá jako náhražka cukru, například do čaje. Z asi 40 litrů šťávy se vyrobí pouze jeden litr sirupu, který obsahuje především sacharózu a fruktózu. Klasický javorový sirup obsahuje 45 % vody, což znamená, že jeho obsah kalorií na 100 g je o 260 kalorií nižší než u medu a výrazně nižší než u mnoha druhů cukru. Abyste dosáhli stejné sladící síly jako cukr, potřebujete více javorového sirupu – a pak získáte podobné hodnoty kalorií.

Javorový sirup se tradičně vyrábí v Kanadě, odkud stále pochází většina světových zásob. Čína však objevila zdravotní trend v Evropě a stále více javorového sirupu přichází také z Číny. Nezáleží na tom, zda je to Čína nebo Kanada: Přepravní trasy javorového sirupu jsou dlouhé!

Stévie

Přestože se stévie konzumuje v zemi svého původu Jižní Americe po staletí a ve velkém se pěstuje téměř 100 let a její sladící síla se také v asijských zemích po generace používá místo cukru, glykosidy stévie extrahované z listů rostliny jsou k dispozici a schválené pouze od roku 2011.

V závislosti na produktu mohou být výrobky ze stévie až 450krát sladší než stolní cukr. Stévie je bez kalorií, je metabolizována nezávisle na inzulínu, a proto je také dobrou náhražkou cukru pro diabetiky.

Zdroj: www.de/ratgeber/zuckerersatz/, www.healthline.com





Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Dýňové rizoto

45min
(1 hlasů)

Dýňová polévka s chilli

40min
(3 hlasů)

Květákový mozeček

25min
(1 hlasů)
Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba