Prostreno.cz

Vyrazte na sběr podbělu. V přírodě už je k mání

Podběl je poslem jara, které sice kalendářně ještě nezačalo, ale na kvítky této rostlinky už se v některých částech republiky dá narazit. Víte, co všechno léčí?

Podbílek, lopušice, Kristovo oko, svalník, zaječí lupen nebo mateří líčko. I tak se říká podbělu, který se hojně používal už ve starém Řecku a Římě, a to zejména na respirační potíže všeho druhu. Pro jeho pověst zázračného léčivého prostředku byl dokonce hlavním symbolem ranhojičů a apatykářů, kteří si ho věšeli nad svými dveřmi. Ovšem nacházel i jiná uplatnění – tradovalo se totiž, že zlepšuje jasnovidectví i intuici, proto byl součástí mnoha magických obřadů. Květy tohoto posla jara, které se sbírají nejčastěji, už v přírodě začínají být pomalu k mání, takže bylinkáři vyhlašují pohotovost. Nebude se podběl hodit i vám? Tohle jsou jeho famózní účinky!

Stop kašli i dlouhotrvajícím zánětům

Co moc dobře věděli naši předci, to nepopírají ani současné vědecké poznatky. Třeba studie publikovaná v magazínu Pharmaceutical Biology prokázala, že směs sloučenin obsažených v podbělu snižuje frekvenci kašle až o 62 procent. To jiný výzkum, tentokrát zveřejněný v časopise International Journal of Molecular Sciences, zase poukazuje na skutečnost, že složení této nenápadné rostlinky blokuje specifické dráhy zapojené do zánětlivých stavů. Z dalších průzkumů pak vyplývá, že zabraňuje poškození nervových buněk, přičemž chrání mozkové tkáně, což je přínosné pro prevenci demence i Alzheimerovy choroby. To byste do téhle kytičky neřekli, že? Dokáže však ještě něco.

Účinné řešení únavové krize

Dle názoru lidových léčitelů a vlastně i mnohých babských rad podběl snižuje i horečky. Dále prý pomáhá i na trávicí obtíže a hlavně únavu, která nás právě na jaře dostihuje poměrně často. Aby byl výčet jeho schopností kompletní, nelze nezmínit, že také přispívá k normální funkci imunitního systému a urychluje hojení ran i léčbu ekzémů. Pokud budete podbělový čaj kloktat, můžete tak omezit pravděpodobnost obávané paradontózy, tvrdí příznivci alternativních postupů.

Zdroje: www.healthline.com, www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26439905/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5751343/, www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15744068/





Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Dýňové rizoto

45min
(1 hlasů)

Dýňová polévka s chilli

40min
(3 hlasů)

Květákový mozeček

25min
(1 hlasů)
Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba