Věděli jste, že zdraví střev hraje roli nejen u mnoha nemocí, ale ovlivňuje i vaši postavu? Každý, kdo jí s ohledem na svá střeva, vždy dělá něco pro své zdraví, a navíc nechává rozplynout přebytečná kila. Jak vypadá zdravý jídelníček pro střeva?
Střevo je dlouhé kolem pěti až osmi metrů a po mozku má nejvíce nervových buněk v těle. Pečlivé zacházení se středem těla se vyplatí, protože náš trávicí systém je v žaludku opravdu přítel.
Hlavní funkce střeva
Trubice v břiše je rozdělena na dvě hlavní části: tenké střevo a tlusté střevo. Liší se délkou, strukturou a funkcí.
Potravu, která již prošla ústy a žaludkem, trávicí enzymy v tenkém střevě rozloží na nejmenší složky. Živiny pak znovu vstřebá sliznice tenkého střeva. Aby vše fungovalo a živiny se dobře rozpouštěly, je potřeba hodně tekutiny.
Zatímco v tenkém střevě je to spíše neživé, v tlustém střevě se prohání velké množství různých bakterií. Pomáhají s využitím potravy, ovlivňují zdraví, pleť, postavu i náladu. I účinek některých léků umožňují pouze naši podnájemníci v žaludku.
Střevní bakterie hrají další důležitou roli v imunitním systému – který je mimochodem asi ze 70 procent umístěn právě ve střevě. Mikrobi nám pomáhají přiměřeně reagovat na napadající choroboplodné zárodky a cizorodé látky, fungují jako jakýsi imunitní trenér.
Co je dobré pro střeva? Zdravou stravou pro střeva podpoříte zdraví střev. Toho můžete dosáhnout následujícími opatřeními:
Zelenina jako základ
Zelená, oranžová, žlutá, červená, fialová, bílá – zelenina by měla skončit na vašem talíři ve všech obměnách a ideálně ke každému jídlu. Protože její sekundární rostlinné látky jsou skutečné superlátky: udržují nás mladé, bojují s nemocemi, zmírňují záněty, inhibují rakovinné buňky a mnoho dalšího. Zelenina zároveň poskytuje vlákninu, která je nezbytná pro zdravé střevo a dokáže zabránit nejen rakovině tlustého střeva, ale i dalším nemocem, jako jsou srdeční problémy a cukrovka.
Probiotika a prebiotika
Fermentované potraviny, jako jsou přírodní jogurty, čerstvé kysané zelí, kefír, kombucha, chlebové nápoje a kimchi, poskytují prospěšné bakterie a doslova vdechují střevu nový život. Tyto potraviny se nazývají probiotika a posilují imunitní systém.
Vláknina z cibule, pórku a česneku, jablka, artyčoky, čekanka, topinambury, pastinák, ale i celozrnné obiloviny jsou tzv. prebiotika a tedy oblíbená jídla našich spolubydlících. Patří sem také odolný škrob z chlazených těstovin, rýže nebo brambor. Jakmile mikrobi napadnou jídlo, produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které podporují zdraví střev.
Hodně pijte
Vzhledem k tomu, že většina trávení a transportu živin probíhá na vodní bázi, je sáhnout po sklenici s vodou nesmírně důležité. Denně byste měli vypít alespoň 1,5 litru nápojů bez cukru, jako je minerální voda a neslazené ovocné nebo bylinkové čaje. Není také nic špatného na třech až čtyřech šálcích kávy denně.
Masu řekněte raději ne
Jehněčí, hovězí, vepřové nebo zvěřina: Každý, kdo pravidelně jí velké množství červeného masa, zvyšuje osobní riziko vzniku rakoviny tlustého střeva – na rozdíl od drůbeže nebo ryb. V zájmu zdraví svých střev omezte konzumaci červeného masa na 300 gramů týdně.
Vyhněte se rychlému občerstvení
Umělé přísady, hodně cukru a škodlivé transmastné kyseliny mají negativní vliv na střevní flóru a sliznici a také podporují záněty.
Zdroj: www.eatsmarter.de/ernaehrung/gesund-ernaehren/gesunde-ernaehrung-fuer-den-darm, www.healthline.com
Sledujte nás na sociálních sítích: