Mnišský pepř proti menstruačním bolestem a PMS: Léčivá rostlina Vitex Agnus-Castus působí při menstruačních příznacích tišícím a antikonvulzivním účinkem. Za určitých okolností je ale lepší bylinku nebrat.
Menstruační bolesti opravdu nejsou žádná legrace. Pro mnoho menstruujících jsou ale součástí měsíčního krvácení. Tak do sebe hážou hormony, léky proti bolesti a prášky a udělali by cokoliv, aby utlumili kousavé křeče. Z dlouhodobého hlediska to může dokonce poškodit tělo. Mnohým také fungují přirozenější alternativy, jako je stará dobrá ohřívací láhev nebo sex, ale nelze se na ně vždy spolehnout.
Existuje ale jiná metoda, jak bojovat s menstruační bolestí bez chemikálií a hormonů. A má název drnek obecný. Léčivá rostlina je známá také pod latinským názvem Vitex Agnus-Castusnebo nebo jako mnišský pepř, o které se říká, že je to skutečná zázračná bylina na menstruační bolesti a příznaky PMS.
Jak pomáhá mnišský pepř
Mnišský pepř roste především v oblasti Středomoří a části Asie. Tam se rostlině daří na zvláště vlhkých místech a nese purpurově bílé květy, ve kterých rostou její skutečné plody podobné paprice. A extrahují se z nich éterické oleje, které prý mají obzvlášť pozitivní vliv na zdraví. Vitex Agnus-Castus se v dávných dobách dokonce používal k léčebným účelům a sám o sobě není novým objevem. Již na začátku zmiňovaný efekt na menstruační bolesti není to jediné, co rostlina umí. Pomáhá prý i s dalšími klasickými ženskými problémy, jako jsou PMS, hormonální nerovnováha, poruchy cyklu, estrogenová dominance, nenaplněná touha po dětech.
Jak správně užívat drnek obecný
Užívání je nekomplikovaná, ale musí se provádět každý den. Každý, kdo chce léčivou rostlinou bojovat proti menstruačním bolestem a PMS, by neměl konzumovat více než 30 až 40 mg mnišského pepře denně. Doporučené množství se ale také může u každého člověka lišit – podle toho, jaké jednotlivé cíle s ním chcete sledovat a v jakém jste zdravotním stavu. Před užitím kapslí nebo kapek je vždy vhodné promluvit si se svým gynekologem.
Kdy funguje
Pokud doufáte, že rostlina bude po jediném užití fungovat jako zázračná pilulka na menstruační bolesti a jiné potíže, budete bohužel zklamaní. Ve skutečnosti může trvat až tři měsíce nebo i déle, než se léčivá rostlina projeví. Čekání se ale vyplatí. Protože cudný strom může být zdravější alternativou klasických léků proti bolesti. S problémem se totiž nebojuje nejen akutně a povrchně, ale v celém rozsahu. Ani ženy, které užívají mnišský pepř pro svou touhu mít děti, by se neměly hned vzdávat, ale dát léčivé rostlině čas.
Kdy užívání zvážit
I když je bylina k dostání bez lékařského předpisu, rozhodně byste se před užíváním měli poradit se svým gynekologem. Mnišský pepř se nedoporučuje v těhotenství a při kojení. V těchto fázích se uvolňuje více prolaktinu, který stimuluje tvorbu mléka a způsobuje růst prsou. Mnišský pepř by tyto procesy brzdil. Neměli by ji jíst ani ti, kteří berou antikoncepční pilulky, jsou v pubertě, trpí hormonálními chorobami, jako je endometrióza, jsou na hormonální substituční léčbě nebo mají rakovinu prsu.
Zdroj: www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229919306053?via%3Dihub
Sledujte nás na sociálních sítích: