Na sběr kopřivových semen máte čas už jen do poloviny září, tak neusněte na vavřínech. Tenhle zázrak vám dobije baterky, znormalizuje krevní tlak, pomůže při alergii a zlepší činnost jater i ledvin.
Kopřiva dvoudomá patří mezi rostliny, kterým se v přírodě snažíme spíše vyhýbat. Ostatně, kolikrát vás tahle bylina už „popálila“? A víte, co? Zkuste jí to odpustit, protože vám jako kompenzaci nabízí její semínka, která jsou právě teď k mání. Se sběrem ale příliš neotálejte, tenhle léčivý poklad nebude k dispozici věčně!
Čas běží
Kopřivová semínka se jako lokální potravina sbírají s ohledem na nadmořskou výšku zhruba od poloviny července do poloviny září. Tvoří se pouze u samičích rostlin, které lze rozpoznat podle zelených květenství (samčí rostliny, jež semena netvoří, mají květenství bílé). Z kopřiv můžete odstříhat jejich hrozny, nezapomeňte si tedy nůžky a kvalitní rukavice. Suší se pak na dobře větraném místě mimo dosah přímého slunce. Jde-li o jejich využití, kopřivovými semínky lze nahradit mák, což přijde vhod při přípravě pečiva. Báječně se ale hodí i do smoothie nápojů, pomazánek, polévek, omáček, salátů, kaší a omelet. Co jejich zdravotní výhody?
Útlum zánětů a bolestí
Kopřiva jako taková obsahuje velké množství protizánětlivých sloučenin, proto tlumí zánětlivé stavy i případné bolesti, které doprovázejí kupříkladu revmatoidní artritidu (1). Také přispívá k léčbě alergií, neboť blokuje histaminové receptory a krotí imunitní buňky při uvolňování chemikálií, které spouštějí příznaky alergie (2). Všechny její části jsou nápomocné i při arteriální hypertenzi (3) a zvětšené prostatě (4). Seznam famózních benefitů tím ale nekončí.
Energie, kterou budete moci rozdávat
Kopřivová semínka mají pověst adaptogenu, proto se v bylinné medicíně hojně využívají jako tonikum při únavě a vyčerpání. Berte je tedy jako zdroj energie, který vám dobije baterky. Podpoří vám nejen vitalitu, ale i dobrou náladu, protože zvyšují produkci neurotransmiterů navozujících pocity štěstí a spokojenosti (5). Mimochodem, působí i na smyslové vnímání, rozsah pozornosti i schopnost učení. Příznivý vliv však mají i na činnost jater a ledvin, zatímco bojují proti oxidačnímu stresu. A jsou zcela zdarma! No není to úžasné?
Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10911825/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19140159/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27585814/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16985920/, (5)www.napiers.net/blogs/news/the-surprising-superpowers-of-nettle-seed
Sledujte nás na sociálních sítích: