Bobkový list se často přidává do polévek a omáček. Před podáváním je ale téměř všude má kuchařka odstranit. Jsou tedy jedlé?
Tato bylina existuje již po staletí a využívá se jak k léčebným účelům, tak k ochucení pokrmů. Používá se při vaření pro výraznou, pikantní chuť nebo vůni pro maso, polévky a dušená jídla, a dokonce jako přísadu do kolínské vody. Bobkový list můžete najít také v kosmetice, mýdlech a pracích prostředcích (3).
K čemu je dobrý bobkový list?
Antimikrobiální a antioxidační vlastnosti
Bobkový list, včetně esenciálního oleje z bobkového listu, má protizánětlivé, antimikrobiální a antioxidační schopnosti. Tato bylina dokáže účinně bojovat proti nebezpečným bakteriím, včetně Salmonelly a E.coli (1).
Antimykotické vlastnosti a hojení ran
Esenciální olej z bobkového vavřínu brání kandidě. Dokáže narušit přilnavost candidy k buněčným stěnám, čímž snižuje její schopnost pronikat membránou, což z něj činí skvělý doplněk stravy v boji proti tomuto plísňovému stavu. Bobkový list se také používá jako extrakt a obklad na pomoc při hojení ran (1).
Pomoc v boji proti rakovině
Jak listy, tak plody rostliny Laurus nobilis jsou schopné bojovat s rakovinou prsu. S použitím extraktů z bobkového listu je možné také potlačit růst buněk rakoviny tlustého střeva (1).
Užitečný pro diabetiky
Je možné, že bobkový list může pomoci snížit hladinu cukru v krvi, zlepšit funkci inzulinu a zvládnout tak diabetes. Pravidelná konzumace bobkových listů může pomoci snížit rizikové faktory cukrovky, a dokonce i kardiovaskulárních onemocnění (2).
Pomoc při trávení
Bobkový list může mít vliv na gastrointestinální systém, protože zabraňuje žaludku a podporuje močení, což pomáhá uvolňovat toxiny v těle a napomáhá zdraví ledvin (2).
V bobkových listech jsou určité organické sloučeniny obsahující enzymy, které mohou také pomoci uklidnit podrážděný žaludek, chránit před ledvinovými kameny a snížit příznaky syndromu dráždivého tračníku, jako je nadýmání a plynatost (2).
Použití bobkového listu
Kromě výše popsaných výhod bobkového listu má tato bylina také řadu dalších zajímavých využití. V průběhu historie, například ve starověkém Římě a Řecku, se používal na výrobu bylinného čaje pro podporu zdravého trávení, na obklady jako pomoc těm, kteří trpí záchvaty a bolestmi hlavy, pro ošetření kůže po bodnutí včelou a vosou, parní léčba kašle a nachlazení, bronchitidy a infekcí hrudníku, masážní olej ke snížení bolesti, lokální mast ke snížení otoku a artritické bolesti, na snížení horečky nebo repelent na hmyz (3).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7152419/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2613499/, (3) en.wikipedia.org/wiki/Bay_leaf
Sledujte nás na sociálních sítích: